Muhalefetsiz Cenevre- 3 sadece rejimle konuşacak!

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın bugün Cenevre'de rejim heyetiyle görüşmeye başlayacağını, diğer gruplarla da iletişim halinde olduğu belirtildi

Muhalefetsiz Cenevre- 3 sadece rejimle konuşacak!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Riyad'daki muhalif grupların, katılıp katılmama yönünde henüz son kararını açıklamadıkları Cenevre'deki Suriye görüşmeleri bugün başlıyor. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, bugün, Cenevre'de bulunan rejim heyetiyle bir araya gelecek. BM'den yapılan açıklamada, De Mistura'nın diğer gruplarla da iletişim halinde olduğu belirtildi. 

TARAFLARLA AYRI GÖRÜŞÜLECEK

BM açıklamasında "25 Ocak'ta da belirtildiği gibi görüşmeler dolaylı olacak, yani De Mistura, taraflarla ayrı ayrı görüşecek" denildi.

De Mistura'nın bugün bir araya geleceği isim, Suriye'nin BM'deki daimi büyükelçisi Beşar Caferi.

MUHALİFLERİ İKNA İÇİN ÇABALIYOR

Mistura, muhalifleri de toplantıya katılmaları için ikna etmeye devam edecek. Riyad'da toplanan muhalifler katılım yönünde henüz bir açıklama yapmış değil. Muhalifler, hâlâ bir ön heyet gönderme tartışması yapıyorlar. Eğer bu heyet Cenevre’ye gelirse, bombardımanın durması, insani yardım ulaştırılması ve kuşatmaların kaldırılması için BM’nin ne yapacağını duymak istiyorlar. BM’den aldıkları cevaba göre, Cenevre görüşmelerine katılıp katılmamaya karar verecekler.

Ancak görüşmeler başlasa bile, planlandığı gibi, Suriye’de geçiş hükümeti kurulması üzerine değil, ateşkes sağlanmasına yoğunlaşması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın ise Riyad muhalefetindeki bazı gruplara itirazı var. Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada, Ceyşül İslam ve Ahrar el Şam grubunun Cenevre'ye katılmasının 'kabul edilemez' olduğu belirtildi.

Toplantılara PKK'nın Suriye'deki kolu PYD davet edilmedi. Ancak PYD'nin de içinde yer aldığı, Suriye Demokratik Meclisi'nin diğer üyelerine davet gitti.

YÜKSEK MÜZAKERE KOMİTESİ YOK

Riyad'da oluşturulan Yüksek Müzakere Komitesi üyesi George Sabra, "Kesinlikle Cenevre'ye gitmeyeceğiz. Cenevre'de de bizi temsil eden bir heyet olmayacak" dedi.

Heyetin bir diğer talebi ise BM'dendi. Cenevre'de muhalif grupları sadece Riyad heyetinin temsil etmesini isteyen grup, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura'dan tatmin edici bir yanıt alamadıklarını ifade etti.

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi, Riyad heyetinin boykot açıklamasına karşın görüşmelerin birkaç gün içerisinde başlayabileceğini söyledi.

"RİYAD HEYETİ NE İSTİYOR?"

BM Güvenlik Konseyi'nin çerçevesini çizdiği görüşmelerin başlaması için Riyad heyeti üç temel noktada Esad yönetiminden adım bekliyordu:

- Hava saldırılarının durdurulması
- Mahkumların serbest bırakılması
- Ablukaların kaldırılması

Ancak heyet temsilcisi Sabra, BM'nin yazıya da döktüğü bu talepler için "Maalesef bu talepler hala sadece kağıt üstünde. Cenevre'nin tarihi bir fırsat olduğundan emin değiliz" dedi.

Suriye'de yaklaşık beş yıl önce başlayan savaşta 250 binden fazla kişi öldü. Savaş nedeniyle 11 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Savaşı sona erdirmeye yönelik son görüşmeler yine Cenevre'de düzenlenmiş ancak Şubat 2014'te iki turun ardından kesilmişti.

Birleşmiş Milletler, muhalefetin istifa talebine yanaşmayan Esad yönetimini suçlamıştı.

Tarafların pozisyonunda fazla bir değişiklik olmamasına rağmen, IŞİD'in yükselişi nedeniyle ABD ve Rusya, savaşan tarafları müzakere masasına oturtma çabalarına hız verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 09:18
banner53
YORUM EKLE

banner39