banner39

Muhalif liderden Arakanlılar için vatandaşlık talebi

Japonya'da bulunan Myanmarlı muhalif lider Suu Çii, "Vatansız Arakanlıların durumu üzüntü verici, vatandaşlık yasası uluslararası standartlara uygun olmalı" dedi

Dünya 21.11.2013, 18:23 17.04.2013, 16:41
Muhalif liderden Arakanlılar için vatandaşlık talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'ın muhalefet lideri Aung San Suu Çii, ülkesindeki "Müslüman-Budist çatışması"nın demokrasi ve ekonomik büyüme sürecine karşı tehdit oluşturduğunu söyleyerek, Myanmar yönetiminin vatansız Arakanlara vatandaşlık vermeyi göze alması gerektiğini belirtti.

Nobel ödüllü muhalif lideri Suu Çii, Japonya ziyareti sırasında, ülkesindeki şiddet olaylarına ilişkin açıklamada bulundu. Reformları tehdit eden şiddet olaylarının sona erdirilmesi için hukukun üstünlüğünün korunması gerektiğini belirten Suu Çii, çatışan grupların diyalog için kendilerini yeterince güvende hissetmelerinin önemine işaret etti.

Suu Çii, herhangi bir kimsenin başka birine uyguladığı şiddete karşı olduğunu belirterek, Myanmar'daki Müslüman ve Budist çatışmalarının demokrasi ve ekonomik büyüme sürecine karşı tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Vatansız Arakanların halini "üzüntü veren bir durum" olarak niteleyen Suu Çii, Myanmar'ın vatandaşlık kanunun uluslararası standartlara uygun olması ve konunun adil biçimde ele alınması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletinde Arakan Müslümanlarına yönelik şiddet olaylarında yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş, 100 binden fazla Müslüman evlerini terketmek zorunda kalmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?