Muhaliflerin BM talebi Moskova'dan döndü

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Çurkin, BM'nin (muhaliflere) koltuk vermesine kesinlikle karşı olduklarını söyledi

Muhaliflerin BM talebi Moskova'dan döndü

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Suriyeli muhaliflerin Birleşmiş Milletler'de (BM) temsil imkanı elde etmesine kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

Çurkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) sandalye verilmesinin BM'nin itibarını zedeleyeceğini savunarak,  ''BM'nin (muhaliflere) sandalye vermesine kesinlikle karşıyız. Zaten böyle bir talebin de BM'den destek bulacağını sanmıyorum'' dedi.

BM'nin hükümetler arası bir kurum olduğunu söyleyen Çurkin, muhalif gruplara sandalye verilmesinin doğru olmadığını dile getirdi.

Çurkin, geçen pazartesi Arap Birliği zirvesinde Suriye'nin sandalyesinin Suriye Geçici Hükümeti adına SMDK Başkanı Muaz el-Hatip'e verilmesinin, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin arabuluculuk çabalarına zarar verdiğini söyledi.

SMDK Başkanı Hatip, Arap Birliği zirvesinden sonra, BM'de Suriye'ye ait olan sandalyenin kendilerine verilmesi için çaba göstereceklerini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2013, 12:01
banner53
YORUM EKLE

banner39