banner39

Mülteci çocukların objektifinden kamp hayatı

İç savaş yüzünden vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin Lübnan’daki kamp hayatını belgeleyen bir fotoğraf sergisi açıldı. Deklanşörün arkasındakilerse, mülteci çocuklardı.

Dünya 13.02.2015, 18:13 13.02.2015, 18:30
Mülteci çocukların objektifinden kamp hayatı

Suriyeli mülteci çocuklar, tüm masumiyetleriyle, evlerinden ve vatanlarından ayrı hayatlarını görüntüledi. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ve Lübnanlı Görüntü Festivali Derneği'nin ortaklaşa projesinde, 63 farklı kampta yaşayan 500 mülteci çocuğa nasıl fotoğraf çekileceği öğretildi.

Ardından da onlardan etraflarında olan bitenleri fotoğraflamaları istendi. 1 yıl süren çalışmada çekilen fotoğraflar Beyrut'ta ''Anlar'' adlı bir sergide ziyarete açıldı. Serginin organizatörü UNICEF Medya Sorumlusu sergi ile ilgili şunları söyledi:

UNİCEF VE STK'LAR BİRLİKTE ÇALIŞTI

“Projede sivil toplum kuruluşları ile beraber çalıştık. Kamplara gittiler ve çocuklara nasıl fotoğraf çekileceğini öğrettiler. Bazı çocukları seçip onlara kamera verdiler, çocuklardan ne yaşadıklarını etraflarında olan bitenleri fotoğraflamalarını istediler. Bu projedeki amaç, çocukların yaşadıklarını, hislerini, hayatı nasıl gördüklerini, mülteci kamplarındaki hayatı, zor şartlarla örülü hayatlarını dünyaya anlatmaktı.”

Savaş, açlık ve şiddete tanıklık eden çocuklar, fotoğraflarla kalplerini dünyaya açmakla kalmadı, yaşadıklarını tarihe de not düştü. Deklanşörün arkasındaki çocukların, kendinden küçük kardeşlerine de anlatacakları vardı.

“KAMERAYI VE FOTOĞRAF ÇEKMEYİ SEVİYORUM”

Sergide fotoğrafları sergilenen bir Suriyeli çocuk şu ifadeleri kullandı: “Kamerayı ve fotoğraf çekmeyi seviyorum. Bu fotoğraftaki benim kardeşim. Daha küçük. İlerde büyüdüğünde Suriye'ye döndüğümüzde ona bu fotoğrafı gösterip, bunun Lübnan'da yaşarken çekildiğini ve hayatımızın nasıl olduğunu anlatabileceğim.”

Bazı fotoğraflarsa mülteciyken ölen çocukların hayatını belgelere döktü. Onlardan biri de fotoğrafı çekildikten bir kaç gün sonra öldü. Ölen çocuğun fotoğrafını çeken kız hissettiklerini şu şekilde anlattı:

ANNEYE KALAN SON HATIRA

“Benden fotoğrafını çekmemi istedi. Ben de çektim. Bir kaç gün sonra annesinden kendisine patates kızartması yapmasını istedi. Yağ üzerine döküldü. Boynu, yüzü hep böyle yandı. Hastaneye götürdüler ancak hastanede öldü. Annesi çok üzüldü. Bunun üzerine annesi benden fotoğrafı istedi, ben de ona fotoğrafı verdim.”

Serginin açılışında Suriyeli çocuklar, aileleri, Birleşmiş Milletler görevlileri, sivil toplum kuruluşları çalışanları bir araya geldi. Sergide yer alan fotoğraflar kitaplaştırılarak, çocuklara destek sağlamak amacıyla satışa sunuldu.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?