Müslüman mezarlığına saldırı

Batı Trakya'da, Müslüman mezarlığına saldırı düzenlendi

Dünya 19.02.2012, 14:23 19.02.2012, 14:56
Müslüman mezarlığına saldırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Trakya'da, Gümülcine'deki Poşpoş Müslüman mezarlığına saldırı düzenlendi.

Kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından yapılan saldırıda, aralarında tarihi mezar taşlarının da bulunduğu 11 mezar taşı tahrip edildi.

Mezarlığı ziyaret edenler tarafından fark edilen saldırıyla ilgili yerel makamların bilgilendirildiği belirtildi.

Poşpoş mezarlığına düzenlenen saldırıyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Rodop PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, aynı mezarlığa daha önce de saldırıda bulunulduğunu belirterek, Müslüman mezarlıklarına yapılan bu saldırıların Türk Azınlık tarafından endişe ve üzüntüyle karşılandığını söyledi.

Olayla ilgili bölge emniyet müdürlüğü nezdinde girişimde bulunduğu belirten Hacıosman, "Daha çok bölgenin huzuruna yönelik olan bu saldırıların faillerinin bir an önce tespit edilerek adalet önüne çıkarılmalarını ve tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz" dedi.

Kalkanca Kültür Derneği Başkanı Hasan Çakır da yeni şehir planı uygulaması sonucunda yol üzerinde kalan mezarlığın yeterince korunmadığını belirterek, Gümülcine Müftülüğü'nün bu konuda önlem alması gerektiğini kaydetti.

Gümülcine'de Poşpoş ve Kalkanca mahalleleri sakinleri tarafından kullanılan mezarlığa daha önce de iki saldırı yapılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?