banner15

NATO'dan Afganistan çağrısı

NATO karargahında Afganistan'daki son durumu değerlendiren ABD'li General Nicholson, "Pakistan, Rusya ve İran, Afgan hükümetinin düşmanlarına destek sağlıyor. Bu risk bizi çok kaygılandırıyor. Bu ülkeleri Afgan hükümetinin altını oymak yerine onunla beraber çalışmaya çağırıyoruz" dedi.

NATO'dan Afganistan çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nicholson, Brüksel'deki NATO karargahında Afganistan'daki son durum ve “Kararlı Detsek Misyonu" hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Afganistan'daki NATO birliklerinin başında bulunan Amerikalı General John Nicholson, "Pakistan, Rusya ve İran, Afgan hükümetinin düşmanlarına destek sağlıyor. Bu risk bizi çok kaygılandırıyor. Bu ülkeleri Afgan hükümetinin altını oymak yerine onunla beraber çalışmaya çağırıyoruz." dedi.

Afganistan'daki NATO "Kararlı Destek" misyonunun ve ABD "Bağımsız Nöbetçi" operasyonlarının hedefinin ülkenin teröristler için sığınılacak güvenli bir bölge olarak kullanılmasının önlenmesi ve teröristlerin müttefik ülkelere saldırılarının engellenmesi olduğunu belirten Nicholson, "Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti'nin (ISAF) 2014 yılı sonunda görevi tamamlamasının ardından Afgan güçleri kendi güvenliklerini sağlamak için tam sorumluluk aldı." hatırlatmasında bulundu.

Nicholson, Afganistan'daki uluslararası koalisyonda 39 ülke bulunduğunu ve bu koalisyonun 10 yıldan uzun süredir Afgan ortaklara yardım sağladığını anımsatarak, NATO'nun temmuz ayında Varşova'da düzenlenen zirvesinde Afganistan'da 12 bin 700 NATO askerinin 2016 sonrasında göreve devam etmesi kararı alındığını hatırlattı.

Afganistan'da terör örgütlerine karşı mücadele edildiğine işaret eden Nicholson, "Afganistan'da ABD ve NATO varlığı kritik önem taşıyor. NATO ve ABD'nin Afganistan görevleri birbirini tamamlıyor ve bölgedeki terörizmi engelliyor. ABD varlığıyla terör örgütlerine askeri baskı yapılıyor, NATO'nun varlığı Afgan güçlerini destekliyor." ifadelerini kullandı.

Nicholson, Afganistan'da sürdürülen mücadele ve gayretlerin müttefik ülkelerin masum vatandaşlarına yapılabilecek saldırıları önlemekte olduğuna dikkati çekti.
Afgan güvenlik kuvvetleri kendi güvenliğini sağlıyor

Afganistan güvenlik kuvvetlerinin oluşturulmasına 5 yıl önce başlandığını anlatan Nicholson, "5 yıl önce Afganistan'da 140 bin ABD ve koalisyon gücü bulunuyordu. Bugün bunu 10'da 1'ine indirdik. Şu anda Afganistan'da 12 bin 700 uluslararası asker bulunuyor. Afgan güvenlik kuvvetlerinin sayısı 300 bine ulaştı. Bugün Afgan güvenlik kuvvetleri kendi ülkelerinin güvenliğini sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 13:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48