banner15

NATO'nun değil BM'nin sorumluluğu

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Kimyasal silahların Suriyeden çıkarılmasından emin olmak Birleşmiş Milletlerin sorumluluğudur" dedi.

NATO'nun değil BM'nin sorumluluğu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İngiltere'nin başkenti Londra'da İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rasmussen, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Galler'de 4-5 Eylül'de düzenlenecek NATO Zirvesi'nin hazırlıkları başta olmak üzere birçok konuyu ele aldıklarını ifade eden Rasmussen, zirvede NATO'nun geleceğinin, transatlantik güvenliğin ve Afganistan'ın tartışılacağını belirtti.

Rasmussen, NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) Afganistan'daki görevinin bu yıl sonu itibariyle biteceğini anımsatarak, "Çağrılırsak, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle Afganistan'da yeni bir eğitim misyonunu görevlendirmeye hazırız" dedi.

SURİYE

NATO Genel Sekreteri, Suriye'ye ilişkin bir soruya ise şu cevabı verdi:

"Kimyasal silahların ülkeden çıkarılmasından emin olmak Birleşmiş Milletler'in sorumluluğudur. Tabii ki bunun Suriye hükümetiyle işbirliği halinde yapılması gerekir. Suriyeli yetkililerin, kimyasal silahların imhasının BM Güvenlik Konseyi kararlarında ortaya konulan son tarihlere bağlı kalınarak gerçekleştiğinden emin olmaları gerekiyor. Dolayısıyla bu NATO'nun görevi değil. Ama NATO ve Rusya, talep edilirse, BM'yi destekleyip destekleyemeyeceğimizi değerlendireceğini açıkladı."

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 19:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48