banner39

banner35

Nazarbayev'den Orta Asya'ya: Allah bizi komşu yaptı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Orta Asya'daki beş devlet arasındaki bağlantıların daha fazla iyileştirebileceğini söyledi.

Dünya 17.11.2017, 12:05 17.11.2017, 12:34
Nazarbayev'den Orta Asya'ya: Allah bizi komşu yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Orta Asya ülkelerinin bölgenin başarılı bir şekilde gelişmesi için birlikte olması gerektiğini söyledi.

Kazak lider, "Sanırım, çeyrek yüzyıldan sonra aynı geçmişe, dine, kültüre ve zihniyete sahip olan Orta Asya devletleri bizzat kendilerinin ve bu bölgenin güvenliğini sağlamak için birbirlerine yardımcı olması gerektiğinin farkına varmışlardır" dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada Orta Asya'daki beş devlet arasındaki bağlantıların daha fazla iyileştirebileceğini söyledi.

Nazarbayev, "Ben, bağımsız devlet olduktan sonra Orta Asya Ekonomik Birliği kurulmasını önerdim. Ancak maalesef bu proje gerçekleşmedi. Konuya herkes kendi açısından baktı. Şimdi Özbekistan’da güzel gelişmeler oluyor. Ülkelerimiz arasındaki sınırlar açıldı. Bir yılda ticaret hacmi yüzde 30 büyüdü, ortak girişimler kuruldu, insanlar birbirlerine gitti, kültür alışverişi yapıldı. Bunu büyük bir sevinçle gözlemliyorum ve bu işi kapsamlı bir şekilde destekliyorum. Mümkün olduğunca yardım ediyoruz. Ayrıca Tacikistan ve Türkmenistan ile ilişkilerimizi iyi yönden geliştirmek istiyoruz. Hepimiz Allah tarafından birbirine komşu yapılmış ülkeleriz” dedi.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?