banner39

Nihayet Moro'da silahlar sustu!

Moro Müslümanları, Filipinler yönetimi ile barışın sağlanması noktasında anlaşmaya vardı. Heyetler arasındaki görüşmeler gelecek ay devam edecek

Dünya 16.02.2012, 12:23 16.02.2012, 13:20
Nihayet Moro'da silahlar sustu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moro İslamî Kurtuluş Cephesi ile Filipinler hükümeti arasındaki barış görüşmeleri devam ediyor. Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bir araya gelen temsilciler bölgedeki çatışmanın sonlandırılması başta olmak üzere yer altı zenginlikleri ve diğer meseleleri masaya yatırdı.

Üç gün süren barış görüşmelerinde her iki taraf bölgede devam eden şiddetin sonlandırılması için anlaşmaya vardı. Anlaşma neticesinde MILF direnişçileri saldırılarını, Filipin ordusu ise operasyonlarını durduracak.

Görüşmeler Çarşamba günü son bulurken; yetkililer her iki tarafın, tartışlan konulara çözüm bulunmasından dolayı memnun kaldığını açıkladı.

Görüşmelere Filipinler yönetimi heyeti adına katılan Marvic Leonen ve MILF heyeti adına katılan Muhakder İkbal gelecek ay Malezya’da yeniden bir araya geleceklerini açıkladı. Görüşmelerde güç ve zenginlik paylaşımı ile toprak gibi, "sorunların merkezinde" yer alan konular ele alınacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?