Nijerya'daki saldırılarda üç ayda 1000 kişi öldü

nijerya Ulusal Acil Durum Ajansı tarafından hazırlanan rapora göre Boko Haram tarafından düzenlendiği ileri sürülen saldırılarda son üç ayda 1000 kişi öldü

Nijerya'daki saldırılarda üç ayda 1000 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boko Haram örgütünün Nijerya'nın kuzeyindeki üç eyalette 2014 başından bu yana düzenlediği saldırılarda yaklaşık bin kişi hayatını kaybettiği bildirildi.

Ülkenin Ulusal Acil Durum Ajansı (NEMA) Sözcüsü Abdülkadir İbrahim, uzmanlardan oluşan bir ekibin ülkenin kuzeyindeki üç eyalette yaptığı araştırmanın, üç ayda en az bin kişinin öldüğünü ortaya çıkardığını söyledi. Rapora göre, saldırılar Boko Haram örgütünün en çok faaliyet gösterdiği Adamava, Borno ve Yobe eyaletlerinde düzenlendi.

Şiddet olayları nedeniyle bölgede yaşayan her beş kişiden birinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına işaret edilen raporda 244 bin kişinin bölgeden kaçarak başka kentlerdeki yakınlarının evlerine sığındığı, 5 binden fazlasının da kamplarda olduğu belirtildi.

Boko Haram'ın eylemlerinden çoğu kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere 3,2 milyon kişinin etkilendiğini vurgulayan NEMA, uluslararası topluma çağrı yaparak, acilen gıda, su ve ilaca ihtiyaç duyan 1,5 milyon kişi için yardım eli uzatılmasını istedi.

Askeri ve siyasi yetkililerin Boko Haram'ın giderek zayıfladığını ileri sürmesine karşın son günlerde eylemlerine hız veren örgütün salı günü Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'de düzenlediği intihar saldırısında 10 kişi ölmüştü.

Adı "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39