banner39

Nobel'den yeni Dylan açıklaması

Nobel Komitesi, ödül törenine katılıpğ katuılmama kararının Bob Dylan'a ait olduğunu açıkladı

Dünya 23.10.2016, 13:47 23.10.2016, 13:47
Nobel'den yeni Dylan açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edebiyat Ödülü’ne layık gördükleri Bob Dylan’a ulaşamayan Nobel Komitesi’nin sitemkar açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. Komite, son kararın Dylan'a ait olduğunu belirtti.

Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi ünlü ABD’li sanatçı Bob Dylan olmuş, ancak Dylan kendisine ödül veren Nobel Komitesi’nin tüm çabalarına karşın sessizliğini bozmamıştı.

Dylan’a ulaşmak için her yolu denediği ve artık vazgeçtiğini söyleyen Komite Başbakanı Sara Danius yeni bir yazılı açıklama yaparak, ‘ödül törenine katılıp katılmama kararının ödülü alan kişi tarafından verileceğini’ belirtti. Danius, şu ifadeleri kullandı:

“Nobel Ödülü’yle ödüllendirilen yazar, ödülün takdim edileceği törene katılmakla ilgili kararını kendi verir. İsveç Akademisi, hiçbir zaman, alınan karar ne olursa olsun, bir ödül sahibinin bu konudaki kararı doğrultusunda görüş sahibi olmamıştır, gelecekte de olmayacaktır.”

Bu arada Danius, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi üyesi Per Wastberg’in Dylan için söylediği ‘Kaba ve küstah’ tanımlaması için de ‘Komite’nin kararını etkilemediğini’ belirtti.

 

Bugüne dek Nobel Komitesi tarafından Edebiyat Ödülü'ne layık görülen ancak ödülü reddeden tek isim Jean-Paul Satre olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü