banner39

Nobelli Malala'dan Gazze'ye 50 bin dolar

Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Pakistanlı Malala, Gazze'ye 50 bin dolar bağışladı

Dünya 29.10.2014, 21:25 30.10.2014, 08:13
Nobelli Malala'dan Gazze'ye 50 bin dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yusufzay, layık görüldüğü Dünya Çocukları Ödülü'nün 50 bin dolarlık para armağanını Gazze'deki okulların yeniden inşasında kullanılmak üzere bağışladı.

İsveç'te düzenlenen törenle "Dünya Çocukları Ödülüne" layık görülen 17 yaşındaki Malala Yusufzay, burada yaptığı konuşmada, yaptığı bağışın Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) aracılığıyla Gazze'deki 65 okulun yeniden inşası için kullanılacağını kaydetti.

"Dünya Çocukları Ödülü'nden aldığım para ödülünün hepsinin Gazze'deki öğrencilere ve okullara gideceğini açıklamaktan onur duyarım" diyen Malala, Gazze'deki nüfusun yarısından fazlasının 18 yaşın altında olduğuna dikkati çekti. Malala, şöyle konuştu:

"Bu çocuklar kaliteli bir eğitim ve gelecek inşa etmek için gerçek umutlar ile fırsatlar istiyor ve bunları hak ediyor. Bu bağış, 65 okulun yeniden inşa edilmesine yardımcı olacaktır. Masum Filistinli çocuklar çok uzun süredir acı çekiyor. Filistinli çocukların ve dünyanın diğer bölgelerindeki çocukların güvenli bir ortamda kaliteli bir eğitim almalarını sağlamalıyız. Çünkü eğitim olmadan, barış olmaz."

Malala Yusufzay, Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi ile birlikte Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

Pakistanlı Malala Yusufzay, 9 Ekim 2012'de okula gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğramıştı. Otobüse binen bir Taliban militanı Malala'ya adını sormuş, daha sonra genç kıza üç kez ateş etmişti. Başından yaralanan Malala, saldırıdan 6 gün sonra tedavi için İngiltere'ye getirilmiş, Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesinde yaklaşık 3 ay kalmış ve kafatasına metal bir plaka yerleştirilmişti. Mart 2013'te taburcu edilen Malala, ailesiyle Birmingham'a yerleşmiş ve tekrar okula başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?