banner39

Nükleer anlaşmanın uygulanmasına başlanıyor

John Kerry, İran ile varılan ve bu ülkeye yönelik yaptırımların bazılarının kaldırılmasını sağlayacak nükleer anlaşmanın uygulanmasına “birkaç gün” kaldığını söyledi

Dünya 13.01.2016, 21:22 14.01.2016, 09:03
Nükleer anlaşmanın uygulanmasına başlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington'daki Ulusal Savunma Üniversitesinde ABD’nin 2016 yılı dış politikası üzerine yaptığı konuşmada, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya değindi.

Kerry, Tahran yönetiminin anlaşma şartları bağlamında büyük çaba sarf ettiğini belirterek, "İran'ın nükleer programını yeterince düşürdüğünü kanıtlamasıyla ulaşacağımız ve İran'a yaptırımların kaldırılmasının başlayacağı anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi çok yakında, hatta büyük ihtimalle önümüzdeki birkaç gün içinde" dedi.

Kerry, “Bunun gerçekleşmesi halinde bizim ve dünyanın farklı yerlerindeki müttefiklerimizin güvenli olacağına eminim” ifadesini kullandı.

AMERİKALI ASKERLERİN BIRAKILMASI

Bakan Kerry, konuşmasında ayrıca, Basra Körfezi'nde İran karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle İran Devrim Muhafızları tarafından dün bir süre tutulan ABD donanmasına ait iki bottaki 10 askerin serbest bırakılmasının ardından İranlı yetkililere teşekkür etti ve bunun İran ile yürütülen diplomasinin bir zaferi olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?