Obama gözetiminde KİK Zirvesi ...

Körfez İşbirliği Konseyi toplantısı Obama'nın katılımıyla başlarken, ABD körfezden beklentilerini gündeme getirmesi bekleniyor.i

Dünya 21.04.2016, 16:51 21.04.2016, 17:38
Obama gözetiminde KİK Zirvesi ...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)- ABD Zirvesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın katılımıyla, Suudi Arabistan'da başladı.

Başkent Riyad'daki Dıriyye Sarayı'nda, aile fotoğrafı çekilmesiyle başlayan zirveye Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Obama, Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Abu Dabi Veliahtı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Umman Meclis Başkanı Fahd bin Mahmud, Bahreyn Kralı Hamd bin İsa Al Halife katıldı.

Zirvede, Suriye ve Yemen'deki iç karışıklıklar, petrol fiyatları, İran'ın bölgedeki istikrarı hedef alan tutumları ve IŞİD ile etkin mücadele konularının ele alınması bekleniyor.

Başkent Riyad'da gerçekleştirilen zirve, 3 oturum halinde yapılarak bugün sona erecek.

KİK - FAS ZİRVESİ

Körfez İşbirliği Konseyi'ne (KİK) üye ülkeler ile Fas Kralı 6'ncı Muhammed, ülkelerinin güvenlik ve istikrarını sarsacak herhangi bir tehlikeye karşı ortak hareket etme konusunda görüş birliğine vardı.

 Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirilen ve Arap ülkelerinde yaşanan sorunların ele alındığı zirvenin kapanış bildirisinde, bölgesel barışı tehdit eden ve ülkelerin sınırlarının yeniden çizilmesi amacıyla yayılan ayrılıkçı fikirlere karşı çıkıldığı belirtildi.

Arap dünyasını tehdit eden gelişmelerin Suriye, Irak, Libya ve Yemen'deki krizlere çözüm bulunmasını zorlaştırdığı belirtilirken, bu sorunların üstesinden gelebilmek için ortak hareket etmenin gerekliliğine işaret edildi. 

KİK ile Fas'ın ortak stratejik bir blok oluşturduğunun ve bu ülkelerden birinin güvenliğine gelecek zararın diğerlerine de gelmiş sayılacağının ifade edildiği bildiride, konsey üyesi ülkelerin liderleri Fas'ın çıkarlarına yönelik tehditlere karşı olduklarını ifade etti.

Bildiride, Fas ile Polisario Cephesi arasındaki Batı Sahra sorununun KİK'in de sorunu olduğu vurgulanırken, Fas'ın bu bölgede yaşanan sorunun çözümü için sunduğu özerk yönetim girişimine destek verildiği kaydedildi. 

 Terörün her çeşidini kınayan ve bu tehlikeli olgunun hiç bir din ve medeniyetle irtibatı olmadığının altını çizen liderler, terörün kökünü kurutmak için bölgesel ve uluslararası koordinasyon çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?