banner39

Obama: IŞİD tehlikesi kısa sürede bitmeyecek

ABD Başkanı, IŞİD'e yönelik düzenledikleri hava saldırısı ve Irak'taki son durumla ilgili açıklamalar yaptı.

Dünya 09.08.2014, 17:46 10.08.2014, 09:23
Obama: IŞİD tehlikesi kısa sürede bitmeyecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'taki IŞİD gruplarına dün hava saldırısı düzenleyen ABD Başkanı Obama Irak'la ilgili bir açıklama yaptı. Obama'nın açıklamalarından satırbaşları;

"IŞİD'e yönelik hava saldırılarının ne zaman biteceğine dair bir zaman çizelgesi söyleyemem. ABD askerlerini tekrardan savaşmak için Irak'a göndermeyeceğiz. Irak'a havadan verdiğimiz bu askeri yardımı sürdüreceğiz. "

"IŞİD barbar bir terör örgütü. Irak'taki tüm gruplar IŞİD'e karşı bir araya gelmeli, vatandaşlarımızı korumak ve soykırıma engel olmak için operasyonumuz sürecek. IŞİD'in daha hızlı ilerlemesinden Irak ordusu sorumlu. IŞİD tehlikesi haftalar içinde çözülmeyecek. Dağdaki Ezidilere yardım göndermek zaman alacak."

"Irak'ın toparlanması, mutsuz olan azınlıkların memnun edilmesi uzun zaman alacak. Irak uzun bir proje. Ben isteseydim bile Irak'ta asker bırakamazdık. Çünkü Irak hükümeti istemedi. Irak hükümeti Sünni liderlerini hedef almasaydı, onları yabancılaştırmasaydı, bizim askerlerimiz olmadan her şey daha düzgün olurdu."

"IŞİD'in Suriye ve Irak'ı kapsayan bir 'Halifelik' kurmasına izin vermeyeceğiz. Biz ancak bölgede partnerlerimiz bizimle birlikte hareket ederse mücadeleye devam edebiliriz. Ancak daha geniş çerçevede baktığımızda dikkat çekmek istediğim nokta şu; Irak'ın hava kuvvetlerini sağlamanın benim işimmiş gibi görünmesini istemem. "

"Hava operasyonu, IŞİD'in silahlarını ve mühimmatlarını yok etmiştir. ABD, Irak'taki Kürt güçlerine askeri destek sağlamıştır."

sürecek...

 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?