Obama, yazarlarla sürekli buluşup, tartışıyormuş

ABD Başkanı Obama'nın hem liberal hem de muhafazakar çevrelerin önde gelen köşe yazarları ile saatleri bulan tartışmalar yaptığı belirtiliyor

Obama, yazarlarla sürekli buluşup, tartışıyormuş

ABD Başkanı Barack Obama'nın, kendisinin bizzat bazı Amerikan köşe yazarları ile sürekli görüştüğü ortaya çıktı

Amerikan basınına yansıyan haberlere göre, Obama hem liberal hem de muhafazakar çevrelerin önde gelen köşe yazarları ile saatleri bulan tartışmalar yapıyor ve bu görüşmeler esnasında muhataplarına, kendi pozisyonunun haklılığını anlatıyor, ikna etmeye çalışıyor.

Bu yazarlardan en çok görüştükleri arasında Muhafazakar kimliğiyle bilinen ve New York Times gazetesinde yazılar yazan David Brooks ve Demokrat kimliğiyle bilinen ve Washington Post gazetesinde yazan E.J. Dionne gibi isimler var.

Obama'nın görüşmek istediği yazarların en çok köşesini okuduğu yazarlardan oluştuğu, bu uzun ve yazılması katiyen yasak olan diyalogların Obama'nın Oval Ofisi'nin bulunduğu West Wing'in farklı toplantı odalarında, bazen 2.5 saati bulan sürede yapıldığı bildirildi. Gazetecileri Koruma Komitesi, JPC, bu yıl tarihinde ilk kez Amerikan basınının içinde bulunduğu zor şartlar hakkında bir rapor yazmış, bunun nedeni olarak da, Amerika'daki basının giderek daha çok baskı altına alınması olarak göstermişti.  Buna rağmen, Obama'nın bu off-record görüşmelerinde beğendiği yazarlarla bire-bir, soru-cevaplı diyaloglar kurmaktan keyif aldığı ortaya çıktı. Obama'nın davet ettiği diğer yazarlar arasında Time Magazin'den Joe Klein, Washington Post'dan Eugene Robinson, Ezra Klein, Fred Hiatt, Bloomberg View'den ve İsrail ile Ortadoğu konularında uzmanlığıyla bilinen Jeffrey Goldberg, yine NYT'den Thomas Friedman da var.  Köşe yazarları arasında, özellikle Obama'ya çok sert eleştirileri ile bilinen Charles Krauthammer, Wall Street Journal editorial sayfası editörü Paul Gigot ve başkaları da bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında yazdığı yazı ile dikkatleri çeken David Ignatius'un da Obama'nın özel konukları arasında olduğu bir başka bilgi. Hatırlanacağı gibi Ignatius, MİT'in İsrail için çalışan 10 İranlı Mossad ajanını ele verdiğini iddia ettiği makalesi ile gündeme oturmuş, bu bilgiyi kimden aldığını ise açıklamamıştı. Bu yeni haberlerle, Ignatius'un bizzat başkan ile de iletişimde olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: Posta212 Gazetesi

.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 12:01
banner53
YORUM EKLE

banner39