banner39

Obama'dan Rusya'ya sert tepki

ABD Başkanı Obama 'Kırım için referandum' kararına "Demokratik liderleri aşarak sınırların yeniden çizildiği dönemlerin çok gerilerde kaldığı günlerdeyiz" sözleriyle tepki gösterdi.

Dünya 07.03.2014, 00:17 07.03.2014, 00:17
Obama'dan Rusya'ya sert tepki

Kırım Parlamentosu, Rusya'ya bağlanmayı oybirliğiyle kabul etti. Kırım'ın geleceğini belirleyecek referandum 16 Mart'ta yapılacak. Ancak bu karara dünya liderlerinden tepki var.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan ABD Başkanı Obama, referandum kararının Ukrayna anayasasına ve uluslararası kanunlara aykırı olduğunu söyledi.

Obama, "Bu karar Ukrayna'nın anayasasını ve uluslararası kanunları ihlal olur. Ukrayna'nın geleceğine dair her türlü tartışmaya Ukrayna'nın meşru hükümeti de müdahil olmalıdır. 2014 yılında, demokratik liderleri aşarak sınırların yeniden çizildiği dönemlerin çok gerilerde kaldığı günlerdeyiz" diye konuştu.

Hem Rusya'nın hem de Ukrayna halkının çıkarlarına saygı göstererek bu krizi çözmenin yollarının da bulunduğunu hatırlatan Obama, bunu da uluslararası gözlemcilerin Kırım dahil Ukrayna'ya gitmesinden ve uluslararası katılımla birlikte Ukrayna ile Rusya'nın doğrudan istişaresinden geçtiğini ifade etti.

ANKARA DA ELEŞTİRDİ

Öte yandan krize ilişkin bir açıklama da Ankara'dan geldi. Dışişleri Bakanlığı, Kırım Parlementosu'nun aldığı referandum kararını değerlendirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, "Söz konusu referandum kararının ülkedeki krizin çözümü gayretlerine katkı sağlamayacağına inanıyoruz" denildi.

Referandum kararının Kırım'daki farklı gruplar arasında ciddi kırılmalara neden olacağı uyarısı yapılan açıklamada, "Bölgede ve ötesinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek, tehlikeli ve yanlış bir adım" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?