'Olive Group' kimdir?

Olive Group, Rusya’ya yakınlığıyla bilinen medyanın kimyasal silah iddialarıyla gündeme geldi. Peki Olive Group nasıl bir şirkettir ve kime aittir?

'Olive Group' kimdir?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Olive Group, 2001 yılında eski bir asker ve Blackwater çalışanı Erik Prince tarafından kuruldu. Şirketin merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunuyor.

BP ve Shell gibi büyük petrol şirketlerinin petrol alanlarını korudu. 2015 yılında aldıkları teklif üzerine ABD’nin önde gelen askeri danışmanlık şirketi Constellis ile birleşmelerinin ardından operasyon ağını genişletti. 

CONSTELLIS İLE OPERASYON AĞINI GENİŞLETTİ

Daha önce kısmen Ortadoğu’da ve İskandinavya bölgesinde faaliyet gösteren Olive Group, Constellis ile birleştikten sonra operasyon ağını Afrika içleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya kadar genişletti. 

20 ülkede beş binden fazla personele sahip olduğu biliniyor.

DEAŞ’ın Suriye’de yükselişinin ardından bölgeye nüfuz ettiği öne sürülen Olive Group, Yemen ve Hürmüz boğazında uluslararası gemilerin güvenliğini sağladığı belirtiliyor. Bazı kesimler, Ortadoğu’da istenmeyen kuruluş ilan edilen Blackwater’in yerine bölgeye yerleştirildiklerine inanıyor.

Olive Grup şirketinin büyümesini sağlayan en önemli faktör olarak petrol bölgelerinde yaşanan güvenlik sorunları gösteriliyor. 

RUSYA'NIN OLIVE GROUP İDDİASI

Rusya tarafı, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye yönetimine karşı bir müdahalesini tetiklemek için sahte kimyasal saldırı planladığını açıklamıştı. Bu konuda istihbarat aldığını duyuran Rusya, özel bir İngiliz askeri şirketi olan Olive Group’un rehberliğinde zehirli maddeleri kullanabilmek için eğitilen bir grup militanın İdlib’e vardığını duyurmuştu. 

OLIVE GROUP'TAN RUSYA'YA CEVAP

25 Ağustos tarihinde haber ajanslarına konuyla ilgili konuşan Olive Group temsilcilerinden Suzanne Piner, “Rusya Savunma Bakanlığı hayal görüyor. Bizim Suriye’de varlık göstermemiz söz konusu değil” diyerek Rusya'ya cevap vermişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 12:54
banner53
YORUM EKLE

banner39