banner39

Ömer El Beşir firar etti iddiası

Sudan’daki çatışmalar esnasında firar eden mahkumlar arasında devrik lider Ömer El Beşir’in de olduğu iddia ediliyor.

Dünya 25.04.2023, 23:54 26.04.2023, 14:17
Ömer El Beşir firar etti iddiası

Sudan'da iç karışıklık sürüyor. Yaşanan çatışmalar sırasında devrik lider Ömer El Beşir’in firar ettiği iddia ediliyor. 

Ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), günlerdir silahlarla birbirlerine saldırıyor.

Karışıklığı fırsat bilen ve dışarıdan destek alan mahkumlar, çeşitli hapishanelerden kaçtı.

4 hapishanedeki mahkumlar kaçtı

Yerel basında yer alan haberlerde, başkent Hartum'daki 4 hapishaneden firar olduğu kaydedildi.

Devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve rejiminin çoğunun bulunduğu Bahri bölgesindeki Kober Hapishanesi'nin önünde çatışmalar yaşandığı belirtildi. Beşir'in askeri hastanede olduğu iddia ediliyor.

Tek tip kıyafetleriyle görüntülendiler

Hapishanelerin bulunduğu muhitlerde sokaklarda tek tip mahkum kıyafetlilerin yürüdüğü görüntüler sosyal medyada viral oldu.

Ülkede çatışan taraflardan Sudan ordusu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), başkentin batısındaki Umdurman bölgesinde bulunan el-Huda Hapishanesi'nin basılması ve mahkumların serbest bırakılmasıyla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulundu.

HDK'dan orduya suçlama

Ayrıca Hartum'un güneyindeki Soba Cezaevi'nden ve Umdurman'daki kadın cezaevinden binlerce mahkumun açlıktan ölmemeleri için serbest bırakıldıkları ileri sürüldü.

HDK'dan yapılan açıklamada, Kober Hapishanesi mahkumlarının tahliyesi olarak nitelendirilen olayda ordu suçlandı ve şöyle denildi:

Ordu ile HDK arasında gerilim

Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında "HDK'nın tamamen orduya katılmasını" öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın, orduyla çatışan HDK'nın feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise başkent Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan'dan bu yana çatışmalarda 459 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin 071 kişinin yaralandığını duyurdu.

Ömer El Beşir kaçtı mı?

Süren çatışmalarda firar eden mahkumlar arasında Ömer El Beşir’in de olduğu iddia ediliyordu. 

El Beşir, ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSG) arasında çıkan çatışmada tutuklu bulunduğu hapishaneyi sardıktan sonra Hartum'daki bir askeri hastanede tutuluyor .

Ordu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, El Beşir ve yaklaşık 30 diğer mahkumun, Kober Hapishanesindeki sağlık personelinin tavsiyesi üzerine Aliyaa hastanesine nakledildiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?