Ömer El Beşir, Suudi Arabistan'da

Hac farizası için Mekke'de bulunan Ömer el-Beşir, Moritanya Cumhurbaşkanı Abdülaziz ve Gine Bissau Cumhurbaşkanı Nhamadjo ile bir araya geldi

Ömer El Beşir, Suudi Arabistan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdülaziz ve Gine Bissau Cumhurbaşkanı Manuel Nhamadjo ile Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde ayrı ayrı görüştü. 

Sudan resmi haber ajansı SUNA'nın bildirdiğine göre, Beşir kendisi gibi hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan Moritanyalı mevkidaşı Abdülaziz ile tarım, sanayi ve ekonomi alanlarında ilişkileri geliştirme konularını görüştü.

Beşir'in, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Manuel Nhamadjo ile yaptığı görüşmede ise ikili ilişkilerin yanı sıra Afrika Birliği çerçevesinde bu ülkeye verilecek destekle ilgili görüş alış verişinde bulunduğu belirtildi.

Beşir'in, Nhamadjo'nun gelecek yıl Gine Bissau'da yapılacak seçimlere destek talebine, "seçimlerin başarısına katkı sağlayacak her türlü yardıma hazırız" şeklinde cevap verdiği ifade edildi.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (UCM) çıkarılmış yakalama emri olmasına rağmen yurtdışı temaslarda bulunmaya devam ediyor. Beşir hakkında, Mart 2009’da ve Temmuz 2010’da iki ayrı tutuklama emri çıkarılmıştı. Beşir, Darfur’da insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39