banner39

Ortadoğu'nun 30 yıllık doğalgazı var

Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin doğalgaz rezervlerinin 30 yıl kadar dayanmasının beklendiği açıklandı

Dünya 15.12.2012, 13:49 15.12.2012, 15:28
Ortadoğu'nun 30 yıllık doğalgazı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki ispatlanmış doğalgaz rezervlerinin 88 trilyon metreküpü bulduğu ve şu anki üretim büyüme oranları ile 30 yılın üzerinde dayanmasının beklendiği bildirildi.

Bölgedeki bazı ülkelerde henüz keşfedilmemiş rezervler bulunmasına rağmen diğerlerinde yeni keşifler yapılmaması ve artan yerel talep neticesinde kaynakların hızla tükendiğine de dikkat çekildi.

10 üye ülkeden oluşan Arap Petrol İhracatçı Ülkeler Organizasyonu'na bağlı Suudi Arabistan merkezli Arap Petrol Yatırım Şirketi tarafından yayınlanan rapora göre, bölgedeki keşfedilemeyen gaz rezervleri 26,6 trilyon metreküpü buluyor.

Bölgede ispatlanmış gaz rezervleri, tüm dünyadaki gaz servetinin yüzde 42'sini oluşturuyor ve büyük çoğunluğu Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İran ve Cezayir'de yer alıyor.

Raporda "geçen on yılın ortalamasına denk gelen yıllık yüzde 6.9'luk üretim büyüme oranı göz önüne alındığında bölgedeki kalan gaz rezervleri 33 yıl yetecek" denildi. Sektörde geleneksel olarak 30 yıllık dinamik bir ömrün kabul edildiği ve bölgedeki gaz rezervlerinin ortalama ömrünün bunu aştığı ifade edildi.

En çok potansiyelin bulunduğu ülkeler arasında ise Suudi Arabistan, Katar ve İran ile Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir sayıldı. Bunun yanı sıra Mısır, Umman ve Libya'nın da gaz kaynakları açısından ümit verici gözüktüğü kaydedildi.

Bölgede tahmin edilen çıkarılabilir gaz rezervleri ülke başına 2012 başı itibariyle trilyon metreküp olarak şöyle tahmin edildi: İran (33,1), Katar (25), Suudi Arabistan (8,2), BAE (6,1), Cezayir (4,5), Irak (3,6), Mısır (2,2), Kuveyt (1,8), Libya (1,5) ve Umman (0,9).

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?