Özbek vekillere etnik çatışma cezası

Kırgızistan’da dört yıl önce meydana gelen Özbek-Kırgız çatışmasıyla ilgileri olduğu gerekçesiyle iki Özbek milletvekiline müebbet hapis cezası verildi

Özbek vekillere etnik çatışma cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan’da dört yıl öne yılda yaşanan Özbek-Kırgız çatışmasıyla ilgili haklarında soruşturma başlatılan iki Özbek milletvekiline müebbet hapis cezası verildi. Kırgızistan Meclisi eski Milletvekilleri Kadırcan Batirov ve Inomcan Abdurasulov yargılandıkları mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldılar. Mahkeme ayrıca olaylarda parmağı olduğunu ileri sürdüğü Özbek asıllı İ. Abdullaeva isimli kadına da 16 yıl ceza verdi.

Kırgızistan'da 2010 yılında Oş şehri, Oş ve Celalabat illerinde meydana gelen çatışmaların organizatörleri oldukları ileri sürülen kişilerin yargılaması tamamlandı.

Oş şehir mahkemesinde yaklaşık dört yıl devam eden davanın sonucunda olayları kışkırttıkları gerekçesiyle iki eski milletvekili hakkında müebbet hapis cezası verildi. Haklarında müebbet hapis cezası verilen milletvekillerinden Batirov İsveç'te mülteci olarak bulunuyor.

Dört yıl önceki olaylardan sonra Özbek milletvekilleri olayların Kırgız milliyetçiler tarafından çıkarıldığını, Kırgız istihbaratının da bundan sorumlu olduğunu belirtmişti.

2010 Haziran ayında meydana gelen Özbek-Kırgız çatışmasında Özbek asıllı binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Ülkedeki devrimden sonra iktidara gelen hükümet olaylarda Özbek Merkezi yöneticileri ve dönemin milletvekilleri Kadırcan Batirov ve Inomcan Abdurasulov’ları suçlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 18:25
banner53
YORUM EKLE

banner39