banner15

Özbekistan ve Türkmenistan Rusya'dan uzaklaşıyor

Orta Asya'daki diğer devletler Rusya ile ilişkilerini sağlamlaştırıp ona daha bağımlı hale gelirken Özbekistan ve Türkmenistan'ın her geçen gün daha da uzaklaştığı belirtiliyor

Özbekistan ve Türkmenistan Rusya'dan uzaklaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan ve Türkmenistan’ın dış politika ve güvenlik alanında her geçen gün Rusya’dan biraz daha uzaklaşarak, bağımsız siyaset yürüttüğü belirtiliyor.

Rus “Stoletie” (Yüzyıl) dergisinde Aleksandr Şustov imzalı yazıda Suriye ve Afganistan'daki son gelişmelerin ve özellikle Rusya’nın bu bölgelerdeki askeri müdahalesinin Orta Asya'da oldukça ciddi etkiler oluşturduğu ve bölge ülkelerini ikiye ayırdığı savunuluyor. Bu çerçevede güvenlik konusunda Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan Rusya ile ilişkileri güçlendirirken, Özbekistan ve Türkmenistan ise bu alanda bağımsız hareket etmeyi tercih ediyorlar.

Bu ülkelerden Tacikistan çok zor durumda gözüküyor. Göçmen işçi gücü açısından Rusya'ya bağımlı olan bu ülke güvenlik konusunda Rusya ile sıkı işbirliği içinde olmasına rağmen Avrasya Birliğine katılmaya henüz karar veremedi.

Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi oldukları halde, Özbekistan bu örgütten 2012 yılında çekildi. Türkmenistan ise hiçbir zaman KGAÖ’ye dahil olmadı.

8 Ekim'de bir araya gelen Özbekistan ve Türkmenistan’ın liderleri Orta Asya bölgesinde askeri ve siyasi güvenliğin sağlanması konusunda kendi politikalarını uygulayacaklarını bir daha teyit etti. Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhamedov'un Özbekistan’a ziyareti sonrasında yayınlanan ortak bildiride Afganistan ile sınırların korunması için iki ülkenin güvenlik güçlerinin işbirliği yapacakları açıklandı.

Bu yılın Mart ayında, KGAÖ Genel Sekreteri Nikolay Bordyuzha Moskova’da akredite olan Kazak gazetecilerle yaptığı gayri resmi basın toplantısında örgütün bugün Taşkent ve Aşkabat hükümetleri ile savunma işbirliğinin neredeyse hiç olmadığını söylemişti.

Yakın gelecekte Taşkent ve Aşkabat’ın Rusya, Avrasya Ekonomik Birliği ve KGAÖ ile yeniden işbirliğine girmesi beklenmiyor. Dolaysıyla Türkmenistan ve Özbekistan’ın dış siyaset ve ekonomik olarak Avrasya entegrasyonundan yana olan komşuları ile yolları ciddi şekilde ayrılmış durumda.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 15:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35