banner39

Özbekistan'da alfabe belirsizliği sürüyor

Bağımsız olduktan bu yana sürekli kiril alfabesinden latin alfabesine geçmeyi düşünen Özbekistan'da bu niyet bir türlü gerçekleşmedi

Dünya 29.05.2014, 11:58 29.05.2014, 13:18
Özbekistan'da alfabe belirsizliği sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merekezi

Bağımsız olduktan bu yana sürekli latin alfabesine geçeceği söylenen Özbekistan'da bu niyet aradan geçen 20 yıla rağmen bir türlü hayata geçirilemedi.

Özbekistan bağımsız olduktan sonra, 1994 senesinde kiril harflerinden Latin harflerine geçmeyi kararlaştırılmıştı. Karara göre geçiş 10 yıl içinde gerçekletirilecekti. Ancak 2004'e gelindiğinde, geçiş dönemi 2010 yılına kadar yeniden uzatıldı. Hükümet son kararında, "2010 yılı 1 Eylül'ünden itibaren Latin yazısına geçilecektir" diye not da düşmüştü.

Bu sürenin üzerinden dört sene geçmesine rağmen, Özbekistan'da alfabe belirsizliği devam ediyor. Resmi ve sosyal alanlarda Rus ve Latin harflerinin beraber kullanılmasının sürdüğü ülkede, gelinen noktada, sosyal medyada tartışılan önemli bir konu haline geldi.

Latin alfabesine geçisişi savunanlara göre Özbekistan’da bağımsızlıktan sonraki dönemde Latin yazısını kullanabilecek yeni bir nesil yetişti ve alfabedeki belirsizlik bireyin ve toplumun eğitim kalitesini olumsuz etkiliyor.

Türki cumhuriyetlerden Azerbaycan ve Türkmenistan’da, SSCB sonrası bağımsızlıkta alfabe değişikliği kısa sürede gerçekleşmişti

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?