Pakistan-Taliban görüşmelerinde somut adım

Afgan Talibanının iki numaralı ismi Molla Abdulgani Baradar, tutuklu bulunduğu Pakistan'da görüşmeler kapsamında serbest bırakıldı

Pakistan-Taliban görüşmelerinde somut adım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da tutuklu bulunan Afgan Talibanının iki numaralı ismi Molla Abdulgani Baradar'ın serbest bırakıldığı bildirildi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden daha önce yapılan açıklamada, Taliban ile yürütülen barış görüşmeleri çerçevesinde, Baradar'ın tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverileceği belirtilmişti.

Pakistan Dış İlişkiler ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Sertaj  Aziz de Baradar'ın yaşayacağı yere kendisinin karar vereceğini söylemiş ancak Afganistan'a teslim edilmeyeceğini ifade etmişti.

BARADAR KİMDİR?

Afganistan'ın Uruzgan şehrinde1968 yılında doğan Molla Baradar, Taliban hareketinin kurucu üyelerinden biri olmadan önce 1980'lerin sonunda işgalci Sovyet güçlerine karşı savaştı.  Baradar, 1996 yılında Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinin ardından Molla Ömer'in yanında hareketin üst düzey askeri stratejisti olarak yükseldi.

Taliban'ın iktidardan uzaklaştırılmasının ardından ise Pakistan'a kaçan Baradar, 2010 yılının Şubat ayında Pakistan'ın Sind eyaletinin liman kenti Karaçi'de yakalanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39