banner39

banner35

Pakistan ve BM arasında Filistin görüşmesi

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres arasındaki görüşmede Filistin’deki son durum ele alındı.

Dünya 21.05.2021, 14:42
Pakistan ve BM arasında Filistin görüşmesi

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kureyşi, Guterres’e İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında Filistin halkına yönelik saldırganlığından derin endişe duyduğunu iletti.

Kureyşi, Filistin'le ilgili BM Genel Kurulu’nda düzenlenen oturuma katılmalarının Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkına sarsılmaz desteklerinin bir ifadesi olduğuna dikkati çekti.

Guterres ise İsrail ile Hamas arasında varılan ateşkesten duyduğu memnuniyetini dile getirerek bunun, Filistin meselesinin müzakere yoluyla çözülmesine dair çabaları canlandıracağını umduğunu belirtti.

Öte yandan, Kureyşi, Hindistan’ın Cammu Keşmir bölgesinde siyasi liderlerin yasa dışı hapsedilmesi ve yargısız infazlar başta olmak üzere ciddi insan hakları ihlalleri ve insani durumla ilgili Guterres'e bilgi verdi.

Kureyşi, Guterres’e Cammu Keşmir meselesinin BM Sözleşmesi ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda çözülmesi çağrısında bulundu.

Dünya genelinde Müslümanlara karşı artan hoşgörüsüzlük, ayrımcılık, şiddet ve İslamofobi dalgasına atıfta bulunan Kureyşi, Guterres’e bu konuyla ilgili derin endişelerini iletti.

Kureyşi ayrıca BM’nin İslamofobi meselesini şiddet yanlısı milliyetçiler, ırkçılar, aşırı sağcı terörist grup ve ideolojilerin tehdidine karşı etkili şekilde ele alması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?