Pakistan'da Gilani'ye güven oylaması

Pakistan'da siyasi kriz sürerken; Gilani hakkında güven oylaması yapılacak

Pakistan'da Gilani'ye güven oylaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da Başbakan Yusuf Rıza Gilani hakkında güvenoylaması yapılacağı bildirildi.

İktidar partisi milletvekillerinin önerisiyle onaylanan güvenoylaması kararının, sivil hükümetle ordu arasında gerilimin üst düzeyine çıktığı bir ortamda alınması mecliste çoğunluğa sahip olan Gilani hükümetinin siyasi olarak elini güçlendirme girişimi olarak değerlendiriliyor.

Gelecek hafta parlamentoda güvenoylaması yapılırken, Anayasa Mahkemesi de Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve bazı yöneticiler hakkındaki yolsuzluk iddialarını görüşecek.

Başbakan Gilani bugün mecliste yaptığı konuşmada, muhaliflerine meydan okuyarak, hükümetini iktidardan indirmeye çalışanların Pakistan'da demokrasiyi geri götürmüş olacağını söylemişti.

Bu arada, Başbakan Gilani yarın milli savunma komisyonunu toplantıya çağırdı

Son krizden bu yana asker ve sivil yöneticileri ilk kez karşı karşıya getirecek toplantıda, NATO'nun Kasım ayında 24 askerin ölümüne neden olan hava saldırısının değerlendirilmesi bekleniyor.

Pakistan'da ordu ile hükümet arasındaki ilişkiler, ülkede askeri darbe olasılığına karşı yardım istenen bir mektubun ABD'li yetkililere gönderildiğinin ortaya çıkmasından bu yana son yılların en gergin döneminden geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 15:41
YORUM EKLE

banner39