Pakistan'daki Şii saldırıları protesto edildi

Pakistan'daki saldırılarda Şii Hazaraların hedef alınması, ülke genelinde protesto ediliyor

Pakistan'daki Şii saldırıları protesto edildi

Dünya Büteni / Haber Merkezi

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde dün Şii Hazaraları hedef alan saldırılar ülke genelinde protesto ediliyor.Ketta kentinde Hazaraların yaşadığı bölgede 84 kişinin hayatını kaybettiği, 180 kişinin yaralandığı saldırı nedeniyle Şiiler, can ve mal güvenliklerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle ülke genelinde sokaklara döküldü.

Ülkedeki en büyük Şii siyasi yapı olan Meclis-i Vahted-i Müslimin'in çağrısıyla saldırının düzenlendiği Ketta kentinde başlayan protestolar ülke geneline yayıldı.

Şiiler, Belucistan eyaleti başta olmak üzere tüm ülkede can ve mal güvenliğinin sağlanmadığını ileri sürerek, Şii nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerde güvenlik önlemlerinin artırılmasını, gerekli görüldüğü yerlerde güvenliğinin askerler tarafından sağlanmasını istedi.

İslamabad yönetimi, eyalet hükümetleri ve güvenlik teşkilatları aleyhinde slogan atan ve pankart açan protestocular, Şii azınlığı korumaya yönelik radikal ve kalıcı adımların atılması talebinde bulundu.

Pakistan'ın kendilerinin vatanı olduğunu vurgulayan eylemciler, Şii ve Hazara oldukları için vatanlarından sürülmek istendiklerini ileri sürdü.

Pakistan'ın Ketta kentinde bir ay önce yine Şii Hazaraları hedef alan saldırıda 96 kişi ölmüş, 150'den fazla kişi yaralanmıştı.

Sünni Leşker-i Cengavi örgütünün üstlendiği saldırıdan sonra İslamabad hükümeti Belucistan Eyalet Hükümetini görevden almıştı. Pakistan'da Şii nüfusun oranı yüzde 17. Ülke geneline dağılmış olarak yaşayan Şiilerin en fazla saldırıya uğradığı yer ise Belucistan eyaleti. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39