banner15

Paris saldırısında üç ihtimal

Dün geceki saldırıda, Avrupa’nın göbeğinde böyle bir eylem için, eylemcilerin, silahlarla bombalarla nasıl buluştuğu ve istihbaratları nasıl aştığı tartışılıyor

Paris saldırısında üç ihtimal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya önce Tunus’ta, dün gece de Fransa’da ortaya çıkan bir eylem türü ile tanıştı. Ellerinde kaleşler, üstlerinde el bombaları ile harekete geçen küçük grupların eylemleri ile. Müzeler, tatil beldeleri, oteller, restoranlar, hemen her yer artık bu grupların hedefinde ve bu durum terörde yeni bir aşama olarak görülebilir

Fransa’yı şoka uğratan dün geceki saldırı sonrası, Avrupa’nın göbeğinde böyle bir eylem için, elemanların, lojistik desteğin nasıl biraraya geldiği ve en önemlisi de istihbaratları nasıl aştığı tartışılıyor.

Dün geceki Paris saldırısı için şimdilik üç senaryo konuşuluyor.

Birinci ihtimale göre, eylemi gerçekleştirenler, mültecilerin aralarına sızarak Avrupa’ya gelen IŞİD yanlısı kişiler. Bunları, geldikten sonra, Irak veya Suriye’den yönlendiren gruplar harekete geçirmiş olabilir.

İkinci ihtimal ise El Kaide. Daha önceki Charlie Hebdo saldırısını da El Kaideye bağlı grupların yaptığı öne sürülmüştü.

Üçüncü senaryo ise Fransa’da yaşayan ve kendini bir yerlere bağlamayan ‘yalnız kurt’ olarak tabir edilen bağımsız gruplar.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35