banner15

Peşmerge Şengal'in merkezine girdi

ABD'nin hava saldırılarıyla etkisiz hale getirdiği IŞİD'e Şengal'e Peşmerge tarafından da kara operasyonu yapılıyor. IŞİD'in Şengal'de büyük kayıplar verdiği; Peşmerge'nin de şehir merkezine girdiği belirtiliyor

Peşmerge Şengal'in merkezine girdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin hava saldırılarıyla vurduğu IŞİD'in Şengal'deki güçlerine karadan da Peşmerge tarafından operasyon düzenleniyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge gücünün, Musul'a bağlı Sincar (Şengal) ilçesini tamamen kontrol altına aldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın Peşmerge kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre, Sincar ilçesi Peşmergenin kontrolüne girdi. İlçe merkezine giren Peşmerge güçleri kamu binalarına IKBY bayrağı astı. İlçeye yönelik operasyonda DAEŞ, ciddi bir direniş göstermedi. Yezidi halkın yaşadığı Sincar ilçesi 3 Ağustos 2014'te terör örgütü IŞİD'in eline geçmişti.

PEŞMERGEDEN AÇIKLAMA

IKBY Peşmerge Genel Komutanlığı, Sincar'ın kurtarılması için başlatılan operasyonun yüzde 75'lik bölümünün başarıyla neticelendiği ve 150 kilometrekarelik alanın IŞİD'den temizlediğini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sincar'ın kurtarılması için başlatılan operasyonun yüzde 75'lik bölümünün "başarıyla" neticelendiği belirtildi. Peşmerge güçlerinin 150 kilometrekarelik alanı IŞİD'den temizlediği açıklandı.

IŞİD'in elindeki Sincar'ın kurtarılması için bu sabah başlatılan operasyonun, bizzat Mesud Barzani komutasında yapıldığı ve koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının desteğiyle kuzey, doğu ve batı olmak üzere 3 ayrı koldan başlatıldığı ifade edilerek, hedeflerinin yüzde 75'nin başarıyla tamamlandığı kaydedildi.

IŞİD tarafından önceden yerleştirilen patlayıcıların imha edilmesi nedeniyle ilerlemenin yavaş olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: Şengal'in IŞİD'den kurtarılması için başlatılan operasyonda 150 kilometre Kürdistan toprağı teröristlerden temizlenmiştir. Peşmerge, ilerleyişini sürdürüyor. Bomba imha ekiplerimiz önceden yerleştirilmiş patlayıcıları imha etmekle meşgul. Bu nedenle ilerleme yavaş oluyor.

ABD BOMBALADI, PEŞMERGE İLERLEDİ

Açıklamada, "Terör örgütü IŞİD, bu operasyonda ağır darbeler almış ve arkasında 100 ceset bırakıp kaçmıştır. Örgüte ait onlarca askeri araç imha edilmiştir. Bu büyük zafer nedeniyle Ezidi kardeşlerimiz ve bacılarımızla şehit ailelerini tebrik ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

BELEDİYE BİNASINA ULAŞTI İDDİASI

Irak televizyon kanalı El Irakiye ise peşmerge güçlerinin Şengal'deki belediye binasına ulaştığı haberini geçti. Iraklı Kürt birliklerin karadan taarruzuna ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava saldırılarıyla destek veriyor.  ABD, koalisyon güçlerinin Şengal bölgesinde 40 hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

OPERASYONDA PKK DA VAR İDDİASINA YALANLAMA

Şengal'deki IŞID operasyonlarına PKK'nın da dahil olduğu iddia ediliyor. Ancak Peşmerge tarafından yapılan açıklamada Şengal'de Peşmerge dışında hiçbir gücün operasyonlara katılmadığı belirtildi. İngiliz BBC kanalı da saldırılarda PKK'nın yer aldığını iddia eden haberler geçti; ancak Iraklı Kürtler iddiaları yalanladı.

ABD: "CİHATÇI JOHN"UN ARACI VURULDU

Öte yandan ABD güçlerinin IŞİD'in infaz videolarında görülen "Cihatçı John" lakaplı Muhammed Emwazi'yi hedef alan bir hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, yaptığı yazılı açıklamada, operasyonun dün Suriye'nin Rakka kentinde düzenlendiği bilgisini verdi. Cook, şu anda operasyonun sonuçlarını değerlendirdiklerini ve uygun olduğunda ilave bilgi vereceklerini belirtti.

Cook, İngiliz vatandaşı Emwazi'nin, Amerikalı gazeteciler Steven Sotloff ve James Foley, Amerikalı yardım çalışanı Abdulrahman Kassig, İngiliz yardım çalışanları David Haines ve Alan Henning, Japon gazeteci Kenji Goto ve diğer bazı rehinelerin infaz videolarında göründüğünü hatırlattı.

IŞİD'DEN ÖLÜMÜNE SAVAŞ EMRİ

Bölgedeki Peşmerge yetkilileri, operasyonlara karşı IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığını belirtti. Peşmerge komutası altındaki Ezidi güçlerinden Lokman İbrahim, Reuters haber ajansına cephede yaşananları anlattı. IŞİD mevzilerinden 300 metre uzakta olduklarını söyleyen İbrahim, IŞİD komutanlarının militanlara 'ölümüne savaşacağız, Halifeliği terk etmeyin' diye seslendiğini aktardı.

IŞİD, Ezidi nüfusun yoğunlukta olduğu Şengal'in kontrolünü geçen yıl Ağustos ayında ele geçirmiş, on binlerce Ezidi, Şengal dağına kaçmaya zorlanmıştı. Binlerce Ezidi kadın ve çocuk da IŞİD'e esir düşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35