banner39

Petrol fiyatlarının düşüşündeki tehlike

Petrol fiyatların 50 doların altına inmesi ile ilgili analistler yüksek küresel üretimin ve özellikle Asya'da zayıflayan ekonomik görünümün daha fazla düşüşlere yol açabileceğini belirtiyor

Dünya 05.08.2015, 12:47 05.08.2015, 12:47
Petrol fiyatlarının düşüşündeki tehlike

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Templeton Gelişen Piyasalar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ünlü yatırımcı Mark Mobius, petroldeki düşüşü değerlendirirken, petrol konusunda hiç kimsenin hatta sektörün tepesindeki isimlerin bile uzman olmadığını söyledi. Mobius, "Petrol şirketlerinin fiyat tahminleri gerçekleşenden çok uzak. Kimse fiyatların 50 doların altına ineceğini hayal bile edemiyordu." dedi.

Petrolün 50 doların altına inmesinin sorun yaratacağını belirten Mobius, “Son 20 yıla bakarsak petrolde fiyatlamanın arz-talebe göre değil, güvene göre yapıldığını görürüz. Uzun vadede arz-talep ile fiyatlar arasında gerçek bir ilişki yok. Petrol şirketleri fiyatların ancak 60-70 dolara kadar ineceğini düşünerek plan yaptı. Ancak fiyatların 50 doların altına inmesi, bir sürü insanın başının belada olduğu anlamına gelir" dedi. "Kısa vadede bu tip yükseliş hareketleri görmek mümkün. Değerli metallerde bir artış olabilir. Altın, gümüş, platin, paladyum gibi" diye konuştu.

TANER YILDIZ: DÜŞÜŞ PİYASAYA YANSIYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Şu anda 50 dolar civarlarında olan düşen ve zaman zaman altına düşen ham petrol varil fiyatlarının piyasaya yansıyacağını açıkça söylemem lazım" dedi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?