PKK bayrağı Alman milletvekiline dokunulmazlığını kaybettirdi

Almanya'nın Münih şehrindeki bir gösteride PKK bayrağı kaldıran Sol Parti milletvekili Gohlke'nin dokunulmazlığı kaldırıldı.

Dünya 06.03.2015, 18:02 06.03.2015, 18:02
PKK bayrağı Alman milletvekiline dokunulmazlığını kaybettirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Parlamento Sol Parti milletvekili Nicole Gohlke'nin, Münih'te yapılan bir gösteride Almanya'da yasaklı olan PKK örgütünün bayrağını kaldırdığı için dokunulmazlığı kaldırılarak hakkında inceleme başlatıldı.

Sol Parti Fraksiyon Başkanı Jan van Aken, Gohlke'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını, 'saçma' bir karar ifadesiyle eleştirdi. Son günlerde Sol Parti tarafından, Kuzey Irak'ta Kürtlerin IŞİD'e karşı savaşması gerekçe gösterilerek, PKK yasağının yeniden gözden geçirilmesi gündeme getiriliyor.

Federal Parlamento Dokunulmazlık Komisyonu Başkanı Hristiyan Demokratlar Birliği Partisi CDU'lu Johann Wadephul, bu tür politikleşmenin milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına neden olabileceğini belirterek uyardı. Wadephul, dokunulmazlık kurumunun Parlamentonun işleyişini sağlamak için uygulandığını, milletvekillerini kişisel soruşturmalardan korumak için düşünülmediğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?