banner15

Polonya seçiminin galibi AB karşıtı milliyetçiler

Polonya'da mülteci ve AB karşıtı muhafazakar parti seçimi kazandı

Polonya seçiminin galibi AB karşıtı milliyetçiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polonya’da Pazar günü yapılan meclis seçimlerini, Avrupa Birliği karşıtı muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi kazandı.

Parti lideri Jaroslaw Kaczynski zaferlerini ilan ederken merkez sağ Yurttaşlık Platformu’nun lideri Başbakan Ewa Kopacz yenilgiyi kabul etti.

BBC'nin haberine göre, ülkenin yeniden demokrasiye geçtiği 1989’dan bu yana ilk kez bir partinin tek başına iktidar olacağına dikkat çekiyor.

Kaczynski, teşekkür konuşmasında “Yasaları uygulayacağız ama intikam peşinde koşmayacağız. Kimseyle hesaplaşmaya çalışmayacağız” dedi. Partinin başbakan adayı Beata Szydlo da "Önümüzdeki zorluklar karşısında tutarlı davrandığımız ve merhum Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin yolundan gittiğimiz için kazandık. Polonya halkı bize beklentileri ve ihtiyaçlarını söylemeseydi kazanamazdık” diye konuştu.

Avrupa’da yaşanan mülteci krizi, seçimlerden önce en çok tartışılan konulardan biri oldu. Muhalefet hükümetin 7,000 mülteci alma kararına tepki gösterdi. Kaczynski, geçen hafta mültecilerin ülkeye hastalık ve mikrop getirebileceğini söylemişti.

Kürtajın ve tüp bebeğin yasaklanmasını destekleyen parti, ‘Rusya’dan kaynaklanan tehdidin göğüslenmesi için güçlü bir NATO’ya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35