banner15

Putin'den çok sert açıklamalar!

Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ortak basın toplantısı düzenledi. Putin Türkiye ile ilgili sert ifadeler kullandı.

Putin'den çok sert açıklamalar!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; "Terörizme çifte standart uygulayanlar ve IŞİD ile kriminal ilişkilere girenler ateşle oynuyor" diye konuştu.

Putin, Hollande ile Suriye'deki operasyonlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunma konusunda anlaştıklarını belirtti. Rus lider, Esad hakkında ise "Geleceğine Suriye halkı karar vermeli" diye konuştu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Fransa'nın, Paris ve Rus uçağına yönelik terörist saldırılardan sorumlu kişilerin bulunması ve cezalandırılması konusunda müttehit olduklarını açıkladı.

Rusya'yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmede teröre karşı mücadele konusuna öncelik verildiğini belirten Putin, her iki ülkenin Paris ve Rus uçağı saldırılarından sorumlu kişileri bulup cezalandırma niyetinde olduğunu söyledi.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande de, “Bu bizim ortak trajedimizdir. Suçluları bulup cezalandırma niyetinde müttehidiz” dedi.
 
PUTİN: TERÖRİSTLERLE FLÖRT ÇABALARI ALEYHLERİNE DÖNECEK
 
Bazı ülkelerin teröristlerle flört ederek çıkarları uğruna onlardan yararlanma çabalarının aleyhine döneceğini vurgulayan Putin, Rusya ve Fransa'nın terörle mücadele alanında ortak çalışmaları güçlendirme ve bilgi değişimini artırma konusunda anlaştıklarını söyledi.
 
Vladimir Putin, terörle mücadelede geniş bir uluslararası koalisyonun kurulması fikrini benimseyen ülke sayısının da arttığını kaydetti.
 
'KARA OPERASYONU OLMADAN MÜCADELE BAŞARILI OLMAZ'
 
Suriye'de kara operasyonu olmadan teröristlerle mücadelenin başarılı olmayacağını belirten Rusya lideri, kara operasyonunun sadece Suriye hükümet ordusunun sağlayabileceğini vurguladı.
 
'S-400'LER AMERİKAN KOALİSYONUNA KARŞI DEĞİL'
 
Suriye'de konuşlandırılan S-400 hava savunma sistemlerinin sadece Rus savaş uçaklarını koruyacağını belirten Putin, "ABD önceliğindeki koalisyon ile yaptıklarımıza hiçbir şekilde aykırı değil" dedi.
 
Suriye'deki Rus savaş uçaklarını S-400 sistemlerinin yanı sıra diğer araçlarının da koruyacağını ifade eden Rusya Devlet Başkanı, bombardıman uçaklarına jetlerin eşlik edeceğini ve elektronik savaş gibi yöntemlerin kullanılacağını da sözlerine ekledi.
 
'ANKARA'NIN BİLMEDİĞİNE İNANASIM GELMİYOR'
 
Türkiye yönetiminin Suriye'deki teröristlerden yasadışı yollarla Türkiye'ye petrol ihraç edildiğini bilmediğine inanmak için güçlük çektiğini söyleyen Putin, "Eğer bilmiyorsa, şimdi bilsin" dedi.
 
Rusya lideri, Suriye'den Türkiye'ye endüstriyel ölçeklerde gece gündüz yasadışı yollarla petrolün pompalandığını kaydetti.
 
HOLLANDE: RUSYA VE FRANSA BİRLİKTE HAREKET ETMELİ
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Sina Yarımadası'nda Rus yolcu uçağına yapılan saldırıyla ilgili olarak Vladimir Putin'in, Paris'in desteğine güvenebileceğini söyledi.
 
Hollande, "Fransız halkına ilettikleri taziyeler, sergiledikleri sempati ve dostlukları için Devlet Başkanı Putin'e ve Rusya halkına teşekkür ediyorum. Sayın Putin'e bir kez daha diyorum ki, Rus yolcu uçağına saldırıyla ilgili olarak Paris'in desteğine güvenebilirsiniz" dedi.
 
Fransa'nın IŞİD'in yok edilmesi çalışmalarına daha etkili bir şekilde katılabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Hollande, teröre karşı mücadelede Rusya ve Fransa'nın birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti.
 
Rusya ve Fransa'nın IŞİD'e yönelik hava operasyonlarını koordine edeceğini vurgulayan Hollande, Suriye'de teröre karşı mücadele çerçevesinde bilgi değişimini artırma konusunda anlaştıklarını da sözlerine ekledi.
 
'IŞİD'İN GELİR KAYNAKLARI VURULMALI'
 
IŞİD'in gelir kaynaklarının vurulması gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Öncelikle petrol altyapısı vurulmalı. Bu onların temel gelir kaynağıdır" dedi.
 
IŞİD'den petrolü alanların teröristlere kontrolsüz miktarda para verdiğini belirten Hollande, "Biz, bu TIR konvoylarını ve IŞİD'in temel gelir kaynağı olarak hizmet eden rafinerileri vuracağız" diye konuştu.
 
Hollande, Rusya ile sadece teröristlere hava operasyonlarını düzenleme konusunda anlaştıklarını, vurulmaması gereken grupların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 23:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35