Regina Üniversitesinden Müslüman öğrencilere jest

Kanada'da Regina Üniversitesi yönetimi, 800 Müslüman öğrenci için yerleşkedeki tuvalete 35 bin dolar harcayarak abdest alma yeri yaptırdı.

Regina Üniversitesinden Müslüman öğrencilere jest

Kanada’nın Quebec eyaletinde tüm inanç grupları için dini sembol ve kıyafetlere yasaklama getirilmeye çalışılırken, Saskatchewan eyaletinde üniversitede öğrencilere abdest yeri yaptırıldı.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki Regina Üniversitesi, 800 müslüman öğrencisi için yerleşkedeki tuvalete 35 bin dolar (66,6 bin TL) harcayarak abdest yeri yaptırdı. 13 bin öğrencini eğitim gördüğü Regina Üniversitesinde, müslüman öğrencilerin ibadet zamanlarında abdest alırken, genel kullanımdaki tuvaletlerin lavabolarında ayaklarını yıkamaları, gayrimüslim öğrencilerce yönetime şikayet edildi.

Şikayetler üzerine harekete geçen Regina Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Birliği Başkanı Mahmud Essalah, sorunun çözümü için üniversite yönetimiyle temasa geçerek, ikisi erkekler ve ikisi de kadınlar tuvaletine olmak üzere üniversite yerleşkesindeki tuvaletlere abdest alma yeri kurulmasını sağladı. Müslüman Öğrenciler Birliği’nin talebinin, üniversite senatosunda görüşülmesi sırasında, Regina Üniversitesi Öğrenciler Birliği de destek verdi.

Karar, üniversitedeki Müslüman öğrenciler tarafından sevinçle karşılandı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 07:20
banner53
YORUM EKLE

banner39