banner39

Rubin'in Taliban analizi: En yekpare yapı

Taliban'a dair bölünme iddialarıyla ilgili konuşan Amerikalı siyaset bilimci, Afganistan ve Güney Asya uzmanı Rubin, "Taliban hiçbir zaman pratik olarak bölünmemiştir" dedi. Rubin ayrıca, CIA'in Taliban'ı bölmek için 1 milyar dolar harcadığını ancak başarısız olduğunu ifade etti.

Dünya 03.10.2021, 12:02
Rubin'in Taliban analizi: En yekpare yapı

Amerikalı siyaset bilimci, Afganistan ve Güney Asya uzmanı Barnett Richard Rubin, Taliban içerisindeki bölünme iddialarına dair açıklamalarda bulundu.

TRT World'e konuşan Rubin, Taliban'ın Afganistan'ın en yekpare yapısı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Taliban Afganistan'ın en birleşik organizasyonudur. Organizasyon içerisinde hiçbir zaman mühim bir bölünme olmadı. Hareketin muhalifleri tarafından 'Taliban'ın bölünmüş olduğuna' dair kanıt olarak ele alınan birçok farklılık ve rekabet olmuştur. Ancak Taliban hiçbir zaman pratik olarak bölünmemiştir."

Rubin aynı zamanda, ABD'nin Taliban'ı bölme amacıyla ciddi çabalar sarf ettiğini kaydetti.

"CIA Taliban'ı bölmek için 1 milyar dolar harcadı ancak başarısız oldu." diyen Rubin, aynı zamanda Taliban muhaliflerinin de, hareket içerisindeki küçük ihtilafları abarttığını savundu:

"Rakipleri sürekli, Taliban içerisindeki herhangi bir anlaşmazlığı abartıyor ve Taliban'ın bölünmenin eşiğinde olduğunu söylüyor. Ancak bu hiçbir zaman yaşanmadı. Şu an tamamen yeni bir durumun içerisindeler. Ancak rakipleri hala hüsnükuruntu yapıyor ve onları küçümsüyorlar."

Mepa News

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?