banner39

Ruble ve Moskova borsasında büyük düşüş

Rusya'da ruble avro ve dolar karşısında bir günde yüzde 10 düşerken Moskova Borsasında da ciddi düşüş yaşandı

Dünya 16.12.2014, 14:49 16.12.2014, 14:49
Ruble ve Moskova borsasında büyük düşüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın ulusal para birimi ruble, dolar ve euro karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Bu kayıpların rekor düzeyde olduğu ve daha da hızlanabileceği belirtiliyor.

Rublede sadece bir günlük kayıp yüzde 10’a çıkarken dolar 62.85, euro ise 77.68 rubleye kadar yükseldi. Petrol fiyatlarının düşüşünün durmasına, Merkez Bankası ve maliye bakanlığının önlemlerine rağmen rublenin değer kaybetmesi hükümetin vaatlerinin gerçekleşmeyeceği şeklinde değerlendiriliyor.

Moskova borsasında da başlama saatinden hemen sonra tarihi kayıplar yaşandı. Uzmanlar Rusya ekonomisinin en ağır günleri olarak kabul edilen 1998 yılında dahi bu kadar kötü bir durumun yaşanmadığının altını çiziyor.

Rusya Merkez Bankası rublenin değer kaybını önlemek maksadıyla repo satışına başladı. Bankalar 4.8 milyar dolar değerinde repo hissesi satın aldı. Kasım ayındaki benzer satışta bankaların sadece 90 milyon dolar satın aldığı göz önünde tutulduğu zaman bankacılık sektörünün de ağır durumu gözlemlenmiş oluyor.

Merkez Bankasının yanı sıra Maliye Bakanlığı da döviz satışına başladı. Bankalara kısa süreli 4.3 milyar dolar teklif edildi. Petrol üreticilerinin üretimi arttırmayı düşünmemesi ve hükümetin devlet şirketlerine ruble ile yardımda bulunması nedeniyle ulusal para biriminin değer kaybının kısa süre içerisinde 100 rubleye kadar gerilebileceği şeklinde yorumlandı.

BKS şirketinin ekonomi uzmanı Vladimir Tihomirov, petrol fiyatlarını ve rublenin değerini şu anda önceden tahmin etmenin imkansız olduğunu belirtti. Uzmana göre rublenin değeri hem Merkez Bankasının politikaları hem de petrol fiyatlarına göre değişiyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?