banner15

Rus gemileri de kırmızı çizgiyi aşmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile yaşanan gerilimde Rus yetkililerinin "iftira"lara başvurduğunu ancak dünya liderlerinden hiçkimsenin onlara inanmadığını söyledi. Erdoğan, Rusya'ya ait savaş gemilerinin de Akdeniz'de Türk gemilerini taciz ettiğini ilk kez açıkladı

Rus gemileri de kırmızı çizgiyi aşmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'dan Katar'a geçerken uçaktaki gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, açıklamalarında Rusya ile yaşanan gerilime de değindi. Rus yetkililerinin bu gerilim sırasında "iftiralar"a başvurduğunu belirten Erdoğan, "Eteklerindeki taşları döküyor" dedi. Erdoğan, Rusya'nın daha önce de ihlallerde bulunduğunu ancak müsamaha gösterildiğini söyledi. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Erdoğan uçakta şunları söyledi:

"RUSYA DAEŞ'E SALDIRMIYOR"

Suriye konusunda şu anda en önemli başlık DAEŞ ile mücadele. Diğeri Suriye'den Türkiye'ye karşı olan tehditler ve almamız gereken tedbirler. Rusların operasyonlarının sadece yüzde 10'u DAEŞ'e karşı. Yüzde 90'ı, Bayır Bucak Türkmenleri'nin yaşadığı bölgeyi hedef alıyor. Bu konular, diplomatik yollarla çözülmeli.

Bu tür operasyonların tarihleri konuşulmaz. Ama olumsuz yaklaşım yok. Bizim en hassas olduğumuz konu sınır boylarımızdaki tedbirlerdir. İşin üç boyutu var. Birincisi hava boyutu, uçuşa yasak bölge konusu. Şu anda koalisyon güçleri havadan karaya lojistik destek sağlıyor. İkinci adım kara harekatı. Karada daha çok ÖSO merkezli bir çalışma söz konusu. Bir diğer husus da eğit-donat. Aktif olarak yapıyoruz.

"TAŞLARINI DÖKÜYORLAR"

Eteklerindeki taşları dökmekle meşguller. Böyle bir konuda, hemen kara propagandaya başvurmaları üzücü. Ciddi bir iftira kampanyası yapıyorlar. Ancak bu iftiralara dünya liderleri inanmıyor. Tam tersine kendi inandırıcılığını yitiriyor. Mesela Sayın Putin'in, Türkiye'nin DAEŞ'ten petrol aldığından söz etmesinin hiçbir inandırıcılığı yok. Oğlumun da bu işin içinde olduğu iddiaları iftira. Daha önce benzer iftiralar, İran medyası tarafından piyasaya sürülmüştü. Ruhani olanları medya özgürlüğüyle izaha kalkışmıştı. DAEŞ'in petrolünü kimlerin aldığı da belli. George Haşhadi denilen Rus vatandaşı, aynı zamanda Suriyeli bir kişi alıyor. DAEŞ'ten alıyor ve Esad rejimine satıyor. Rejim dışı satışları da var. Suriye rejimi DAEŞ'in devamından yana. DAEŞ yok olursa rejim yok olacak. Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık. Rus doğalgazı olmazsa biz yandık bittik diye bir durum yok.

"RUS GEMİLERİ DE TACİZDE BULUNDU"

Hava sahası ihlali ilk kez olmuş değil. Bunun belgeleri de var. Yüzlerce ihlal var. Karadeniz'de geçen sene yaptığı hava sahası ihlali 15 dakika. Akdeniz'de Moskova adlı kruvazörleri gemilerimizi taciz etti. Bunu söyleyince "Haberim yok" dedi. Egemenlik haklarına sahip çıkmak, her ülkenin meşru hakkı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35