Rus işadamı Berezovski öldü

Rus işadamı Berezovski, İngiltere'deki evinde ölü bulundu

Rus işadamı Berezovski öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından İngiltere'de siyasi sığınmacı olarak hayatını sürdüren Rus işadamı Boris Berezovski'nin evinde ölü bulundu.

67 yaşındaki Berezovski, başkent Londra'nın 40 kilometre batısındaki Ascot kentinde yer alan evinde ölü bulundu. Berezovski'nin ölüm nedeni, otopsisinin ardından belirlenecek.

Üniversitede matematik eğitimi gören Berezovski, 1969'dan 1987'ye kadar SSCB Bilimler Akademisi'nde görev yapmış ve optimizasyon ile kontrol teorisi üzerine 16 kitap yayımlamıştı.

Eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e yakınlığı sayesinde devlete ait malların özelleştirilmesi sırasında büyük bir servet edinen Berezovski, SSCB'nin yıkılmasının ardından Putin ile yaşadığı anlaşmazlıktan sonra 2000'lerin başında İngiltere'den siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

Rus işadamı Berezovski, geçen yıl Chelsea Futbol Kulübü'nün de sahibi olan, eski ortağı Roman Abramoviç aleyhine açtığı milyarlarca dolarlık davayı kaybetmiş, eşi Galina Beşarova'dan boşanmak için de İngiltere tarihinin en yüksek nafakasını (330 milyon dolar) ödemişti.

Öte yandan, sürgün hayatı yaşayan Rus milyarder Boris Berezovski'nin borçları yüzünden şahsi eşyalarını da satışa çıkarmaya başlamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39