banner15

Rus Ortodoks Kilisesi, kendini devletle eşitledi

Rus Ortodoks Kilisesi başpapazı Vsevolod, kilisenin kendini devlet makamında hissettiğini ve ülkede Ortodoksların çoğunluğu oluşturduğunu söyledi. Vsevolod'a göre, Rus kilisesi, ülkedeki çoğunluk olarak, tüm konularda görüş belirleyici hakkına sahip olmalı

Rus Ortodoks Kilisesi, kendini devletle eşitledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus Ortodoks Kilisesi (ROK) devlet hayatının önemli konularının tartışılmasında Rusların çoğunluğunu temsil ettiği iddiasında bulundu...

ROK kilise ve toplum ilişkileri başkanı başpapaz Vsevolod kiliseler temsilcileri ile yaptığı toplantıda konu ile ilgili "Biz din adamları ve sade vatandaşlar ülkedeki çoğunluk olarak tüm konularda görüşlerimizin belirleyici olması hakkına sahibiz”, dedi.

“Interfax " ajansı Başpapaz Çaplin’in “halkımızın çoğunluğunun temsilcileri ve kamusal güç olarak herkes bizimle diyalog içinde olmalı ve bu konuda kimse bize “hayır” demeye cesaret edemiyor”, dediğini bildirdi.

ROK temsilcisi yine kilisenin kendini devlet makamında hissettiğini ve ülkede Ortodoksların çoğunluğu oluşturduğunu söyledi. O kilise'nin temel çıkarları veya yaşamın ahlaki ve manevi boyutuyla ilgili kararlarda kilise ve devletin eşit katılımıyla karar alınmasında ısrar edeceklerini de" bildirdi.

Daha önce Rusya Devlet Duması kutsal metinleri aşırılık olarak görülmesini yasaklayan yasayı kabul etmiş ve Rus hükümeti Ekim ayında din bilgisini (teoloji) bilimsel bir meslek olarak kabul etmişti.

Rusya’da kilise ve toplum arasındaki anlaşmazlık alanlarından biri de tarihi binaların sahibinin belirlenmesidir. Bu konuda ROK ve Valaam ve Rostov bölgeleri yönetimi arasında tartışmalar yaşanmıştı.

Öte yandan Rus medyası Patrik Kiril’i ticari işleri ve lüks yaşamı için eleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 09:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35