banner15

Rus yolcu uçağı Sina'da düştü

Mısır'dan Rusya'ya sefer yapan ve içinde 217 yolcu ile 7 mürettebat bulunan Rus yolcu uçağı Sina Yarımadası'na düştü

Rus yolcu uçağı Sina'da düştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır, 224 yolculu Rus Kogalımaviya Havayolu'na ait uçakla irtibatın kesildiğini açıkladı. Ardından uçağın Türk hava trafiğiyle temas kurduğu belirtildi.Dakikalar sonra Mısır Başbakanlığı 'uçağın Sina üzerinde düştüğünü' duyurdu. Türkiye 'temas' iddiasını doğrulamadı. Rusya lideri Putin taziye mesajı yayınlarken, 1 Kasım'ı milli yas günü ilan etti.

Rusya'nın St. Petersburg kentine giden Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları'na ait uçakla irtibatın, Şarm El Şeyh kentinden kalkışından kısa süre sonra Sina Yarımadası üzerinde kesildiği belirtildi.

RUS TURİSTLER ÇOĞUNLUKTA

Yetkililer, Kogalımaviya Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağında çoğunlukla Rus turistlerin bulunduğunu ve arama çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Rusya Federal Havacılık Ajansı Rosaviatsiya yetkilisi Sergey Izvolskiy ise 7K9268 sefer sayılı Airbus A320 tipi uçağın TSİ 06.31'de kalktığını ve 23 dakika sonra da radarlarla irtibatının kesildiğini söyledi.

217'si yolcu ve 7'si mürettebat 224 kişi taşıyan uçakta yolcuların 17'si de çocuktu.

'UÇAK, TÜRK HAVA KONTROL YETKİLİLERİ İLE TEMAS KURDU'

Ancak bu ilk açıklamalardan dakikalar sonra Mısır hava trafiği yetkilisi Ayman el Mukaddam, uçağın Türk hava kontrol yetkilileri ile temas kurduğunu açıkladı. Mukaddam, "Rus havayolunun yetkilileri bize, irtibatımızın kesildiği uçağın güvende olduğu ve şu anda Türk hava sahasından geçtiği bilgisini verdi" açıklamasını yaptı.

Ancak bu açıklamadan da dakikalar sonra Mısır Başbakanlığı, 'uçağın Sina Yarımadası üzerinde düştüğünü' duyurdu.

Açıklamada, Mısır Başbakanı Şerif İsmail'in uçağın düşmesi ile ilgili olarak bakanlar düzeyinde bir kriz komitesi kurduğu bilgisi yer aldı.

Mısırlı MENA ajansının haberine göre, Mısır Başbakanı İsmail, bugünkü tüm görüşmelerini de iptal etti. Haberde konuya yönelik tüm kontrolü ele aldığı belirtilen İsmail'in hava trafiği yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiği kaydedildi.

MISIR: DÜŞÜŞ NEDENİNİ SÖYLEMEK İÇİN ERKEN

Mısır Ulaştırma Bakanı, 'uçağın düşme nedenini söyleyebilmek için henüz erken olduğunu' açıkladı.

Bu arada yerel ve uluslararası basında kurtarma ekiplerinin uçağın kara kutularından birini bulduğu haberleri yer aldı. Ancak Mısır Havacılık Bakanlığı, bu yöndeki haberleri reddetti.

Mısır Havacılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanılan aksaklıkların ardından arama kurtarma ekipleri uçağın enkazının Sina'nın El Ariş kentinin 32 kilometre güneyindeki Hassana bölgesinde olduğunu tespit etti.

'PİLOT UÇAKTA TEKNİK ARIZA OLDUĞUNU BİLDİRDİ'

Bu arada RİA Novosti'nin haberine göre, ismi belirtilmeyen bir kaynak pilotun irtibatın sağlanamadığı uçağın kalkışının ardından teknik arıza olduğunu bildirdiğini söyledi.

RİA Novosti'ye konuşan bir kaynak, uçağın pilotunun kalkışın ardından teknik sorunlar nedeniyle rotanın değiştirilmesini ve Kahire Havalimanı'na iniş izni istediğini belirtti.

Plane Finder sitesinin haberinde ise düşen Rus uçağının yakınında radardan kaybolduğu sırada iki uçağın uçtuğu belirtildi.

'TÜM YOLCULAR MUHTEMELEN ÖLDÜ'

Bu arada ajanslar, olay yerindeki bir güvenlik görevlisinin, 'uçağın tamamen parçalandığını ve tüm yolcuların muhtemelen öldüğünü' söylediğini aktardı.

'ENKAZDAN SESLER GELİYOR'

Ancak daha sonra Reuters, olay yerindeki Mısırlı bir güvenlik yetkilisinin "Enkazdan sesler geliyor" açıklamasını aktararak 'bazı yolcuların hala yaşıyor olabileceği' haberini geçti.

5 ÇOCUK CESEDİ BULUNDU

Yetkili, bununla birlikte 100 kadar yolcunun ve beş çocuğun cesedine ulaşıldığını aktardı. Uçakta 2 — 17 yaşları arasında 17 çocuk olduğu belirtilmişti.

'UÇAK İKİYE AYRILMIŞ DURUMDA '

AFP'ye konuşan Mısırlı bir arama kurtarma yetkilisi de, "Uçak ikiye ayrılmış durumda. En az 100 kişinin cesedine ulaştık, içeride başka cesetler de var" dedi.

UÇAKTA VURULMA İZİ YOK

Bu arada uçağın Sina Yarımadası üzerinde düşmesi de bölgede etkin olan örgütleri akıllara getirdi. Ancak RİA Novosti'nin aktardığına göre Mısır güvenlik yetkililerini kaynak gösteren Mısır medyasında uçakta vurulma izinin olmadığı belirtildi.

Mısır'da 'Sina Vilayeti' adıyla IŞİD'in kolu olarak faaliyet gösteren Ensar Beyt'ül Makdis örgütünün, Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanlığından devrilmesinden sonra arttırdığı saldırılarında şimdiye kadar yüzlerce asker ve polis hayatını kaybetmişti.

PUTİN 1 KASIM'I ULUSAL YAS İLAN ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ölenlerin yakınlarına 'derinden taziyelerini' iletti. Rus lider Putin ayrıca, 1 Kasım'ı da ulusal yas günü olarak ilan etti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Devlet Başkanı Putin, Başbakan Dmitriy Medvedev'e de faciaya ilişkin bir komisyon kurması talimatı da verdi.

Putin'in Acil Durumlar Bakanlığı'na da, kazada ölenlerin yakınlarına yardım edilmesi için derhal bir çalışma başlatılması yönünde talimat verdiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: 'Putin, Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov'a Mısır'ın iznini alarak olay yerinde incelemeler yapması için Rus uçaklarının gönderilmesi talimatı verdi.'

MISIR: UÇAĞI RUS MÜHENDİSLER KONTROL ETTİ

RİA Novosti'ye konuşan Şarm el Şeyh Havalimanı'ndan bir kaynak,  uçağı uçuş öncesinde Mısırlı değil, Rus mühendislerin incelediğini söyledi. Kaynak "Uçağı bizim mühendislerimiz kontrol etmedi. Kolavia'nın kendi mühendisleri var, şirkete ait uçakları firmanın mühendisleri tetkik ediyor" dedi.

Kaynak ayrıca "Uçağın pilotu uçuşun ardından kuleye bir sorun olduğunu söyledi ancak henüz sorunun ne olduğunu söylemek zor. Pilota Kahire'ye iniş yapması söylendi ancak daha sonra uçak radardan kayboldu" ifadelerini kullandı.Kaynak, durumun kara kutu incelemeleri ardından aydınlanacağını vurguladı.

TÜRKİYE 'TEMAS KURULDU' İDDİALARINI DOĞRULAMADI

Bu arada Türkiye, düşen Rus uçağın, Türk hava kontrolü yetkilileriyle temas kurduğu iddialarını doğrulamadı.

Sputnik'e bilgi veren kaynaklar,  Rus uçağın Türk hava sahasına girmediğini ve böyle bir temasın olmadığını ifade etti.

DÜŞEN UÇAK 9 YIL BOYUNCA ONUR AİR'DE UÇMUŞ

Bu arada düşen uçağın dokuz yıl boyunca Onur Havayolları'nda uçtuğu ortaya çıktı.

UÇAKTA RUS VALİ YARDIMCISI DA VARDI

RİA Novosti'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi, düşen uçakta Rusya'nın Pskov kentinin vali yardımcısı Aleksandr Kopılov'un olabileceğini söyledi. Yetkili "Alınan ilk bilgilere göre Kopılov da uçaktaydı" dedi.

Nitekim daha sonra Pskov Valiliği basın sözcüsü Oksana Şiran da, yolcu listesinde Kopılov'un adının yer aldığını doğrulayarak "Evet, yolcu listesindeydi. Şu an taziye bildirisi hazırlıyoruz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 22:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35