banner39

"Ruslar tarafından çalınan" sanat eserleri için Interpol'e başvuracaklar

Mariupol Belediyesi tarafından yapılan açıklamada "İstilacılar Mariupol'ü tarihi ve kültürel mirasından ‘kurtardı'. Mariupol'deki müzelerden eşsiz değere sahip 2 binden fazla sanat eserini çalıp Donetsk'e kaçırdılar" iddialarına yer verildi.

Dünya 01.05.2022, 20:45
"Ruslar tarafından çalınan" sanat eserleri için Interpol'e başvuracaklar

Çalındığı öne sürülen eserler arasında Ukraynalı ve Rus ressamlara ait çalışmalar da var (Telegram)

Mariupol'deki yetkililer, Rus askerlerin şehirden en az 2 bin sanat eserini çaldığını öne sürerek Interpol'e başvuracaklarını duyurdu.

Mariupol Belediyesi'nin perşembe günü Telegram üzerinden yaptığı açıklamada "İstilacılar Mariupol'ü tarihi ve kültürel mirasından ‘kurtardı'. Mariupol'deki müzelerden eşsiz değere sahip 2 binden fazla sanat eserini çalıp Donetsk'e kaçırdılar" iddialarına yer verildi.

Paylaşımda, "Mariupol Belediyesi, hukuki mercilerin suç duyurusunda bulunması ve Interpol'e başvuru yapması için gerekli belgeleri hazırlıyor" dendi.

Yetkililer, çalınan eserler arasında 19. yüzyılda Mariupol'de doğan ressam Arhip İvanoviç Kuinçi ve ünlü Rus ressam İvan Ayvazovski'ye ait çalışmaların yanı sıra Mariupol'deki Rumlar için özel olarak tasarlanmış 1811 tarihli bir İncil ve bir Tevrat elyazmasının yer aldığını savundu.

Eserlerin 21 Mart'ta Rusların havan saldırısında ağır hasar alan Kuinçi Sanat Müzesi dahil üç farklı müzeden çalındığı iddia edildi.

Belediye Meclisi üyesi Petro Andriuşenko ayrı bir açıklama yayımlayarak sanat eserlerinin Mariupol Yerel Tarih Müzesi'nin direktörü Natalya Kapustnikova tarafından istilacılara verildiğini öne sürdü.

Kapustnikova da Kremlin yanlısı Izvestiya gazetesine yaptığı açıklamada müzeye gelen Rus askerlere Kuinçi ve Ayvazovski'nin eserlerini verdiğini doğruladı.

Söz konusu iddialar bağımsız şekilde doğrulanırsa bu, savaşın başından beri Rusların tarihi ve sanatsal değeri sahip eserleri kaçırdığı ilk büyük yağma olarak belgelenebilir.

Kaynak: Independent Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?