banner39

Rusya, 4 bölgeyi ilhak etti, Putin Kiev'i barış masasına davet etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhak töreninde konuştu.

Dünya 30.09.2022, 15:35 30.09.2022, 16:01
Rusya, 4 bölgeyi ilhak etti, Putin Kiev'i barış masasına davet etti

Putin'in açıklamalarından konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Ukrayna topraklarındaki referandumlarda halk seçimini yaptı.

Rusya'nın dört yeni bölgesi var. Bugün Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya alınmasıyla ilgili anlaşmaları imzalayacağız.

Sınırlar mecburen halklarımızı böldü. Milletimizi zor bir duruma koydu. Artık bu önemli değil Sovyetler Birliği artık yok. Geçmişi geri alamayız ama milyonların iradesinden daha güçlü bir şey olamaz. Yüzyıllardır Rusya'dan geri kalanların Rusya'da olma kararı bugün her şeyden önemlidir.

Referandum kadınlara erkeklere çocuklara yapılan haksızlıkları önleyecek. Halkımız dağılmadı, kırılmadı.

Bu 4 bölgede yaşayan insanlar artık bizim vatandaşımız oluyor. 

Kiev'i askeri eylemleri derhal durdurmaya ve müzakere masasına derhal dönmeye çağırıyoruz. Çünkü 4 bölge halkının yaptığı seçimleri artık tartışmayacağız.

Bugün Kiev yönetimi halkın iradesine saygıyla yaklaşmalı. Biz bu toprakları koruyacağız. Yıkılan şehirleri yeniden kuracağız. Güvenli bir hayat sunmak için elimizden geleni yapacağız. 

Ukrayna'daki yönetimin ve batının bize karşı çok sert duruşu var.

90'lı yıllar geçmişte kaldı. Rusya şimdi ayağa kalkıyor. Biz her şeye karşı durmaya devam ediyoruz. Hiçbir kimse büyük ve zengin Rusya'yı görmek istemiyor. Kimseye zenginliğimizi çalmasına izin vermeyeceğiz. 

Bizim geleceğimiz onlar için tehdittir. Rusya'yı yok etmek istiyorlar ama Rusya bize lazım. Hatırlatmak isterim ki, her ülke başrol oynamak istiyor ama Rusya her zaman Rusya kalacak. Batı cezalandırılmayacağını düşünüyor fakat her şey yerini bulacak. Söyledikleri her şey yalan çıkıyor. 

Batı kendisine uygun bir adaleti savunuyor. Batı bugün bütün sınırlara tehdittir. Bu sınırların nerede olacağına onlar karar veriyor. Bu hakkı onlara kim verdi. Buradaki duruma insanlar karar verdi. Batı, Uluslararası Hukuk nedir unutmaya başladı.  Yalan yaymaya devam ediyorlar.

Biz bu siyasi Nazilere karşı duracağız. Bu bütün dünyaya kötülüğün örneğidir. Kendilerinin sorumsuzluğunu başkalarına atıyorlar. Onların istediğini herkesin yapması gerektiğini savunuyorlar. 

Rusya'nın bütün zenginliklerini çalmak için Batı elinden geleni yaptı. Biz her şeyi hatırlıyoruz.   

Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da insanlar kararı verdi. Bu demokrasinin örneğidir. 

ABD bir şeyi beğenmiyorsa her zaman yaptırım uygular. Görmek istediğini hakikat gibi gösterir. 

Gerçekten düşünen ülkeler Rusya'yla anlaşır. Rusya'yı korkutmaya çalışmaz. Bu kadar özgüven onları yıkıma götürür. Batıya gerçek haber ulaşamıyor. Yalan haberle insanları doyuruyorlar. Sosyal medya bazen gerçek haberleri yansıtıyor. Sadece yalan haber almamalı insanlar.

Avrupalı siyasetçiler daha az gaz kullanın gibi öneriler sunuyorlar. Bunun yerine bize terörist demesinler ve belanın kaynağı gibi göstermesinler. 

Rusya olarak bütün suçlulara karşı durmaya çalışıyoruz. Geleceğimizi bambaşka bir çerçevede görmek istiyoruz. Biz tarihi Rusya için savaşmaya devam edeceğiz. Büyük ve tarihi Rusya için, torunlarımız için bu kötülükten onları korumalıyız. 

Bizim dillimiz kültürümüz asla ölmeyecek. Bunun uğruna birlik olup savaşmalıyız. Biz insanları seviyoruz. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?