'Rusya Cenevre'ye PYD'nin katılmasını istiyor' iddiası

Rusya'nın Cenevre'ye PYD lideri Salih Müslim'in de katılmasını istediği belirtiliyor

'Rusya Cenevre'ye PYD'nin katılmasını istiyor' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'nin Cenevre kentinde 25 Ocak'ta yapılması planlanan Suriye'de geçiş sürecinin ele alınacağı toplantı ertelenirken Rusya'nın zirveye PYD'nin de katılmasını istediği kaydedildi.

diken.com'tr'den Tunca Öğreten'e konuşan  PYD yetkilisi İdris Nassan, Rusya’nın Cenevre görüşmelerine PYD lideri Salih Müslim’in de katılmasını istediğini aktardı.

Nassan, “Cenevre 25 Ocak’ta başlayacaktı ancak ABD ve Rusya katılımcı konusunda anlaşamayınca, görüşmeler ertelendi. Görüşmelerin kimlerin katılacağı netleşirse 28 veya 29 Ocak’ta Cenevre’de buluşma gerçekleşecek” dedi.

Nassan, Rusya’nın davetliler listesinde öncülüğünü PYD’ye bağlı YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin sivil uzantısı Demokratik Suriye Kongresi ile önde gelen muhaliflerden Heysem Menna’nın da bulunduğunu söyledi.

Ancak Rus kaynaklar Suriyeli muhalefet heyetinde Kürt güçlerin temsil edilip edilmeyeceğinin hâlâ belirsiz olduğunu belirtti.

'RUSYA ISRAR EDİYOR'

Sputnik’in haberine göre PYD Avrupa Temsilcisi Zuhat Kobane, ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Biz PYD olarak Suriye sorununun demokratik barışçıl bir şekilde çözülmesini istiyoruz. Cenevre görüşmelerine kimlerin daha katılacağı belli değil. Şimdiye kadar kimseye herhangi bir davetiye gönderilmedi. Cenevre görüşmeleri için PYD olarak Rusya ve ABD ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile de bir görüşme gerçekleştirdik. Gerçek bir çözüm için Suriyeliler bu görüşmeye davet edilmeli. Terörist gruplar bu toplantıda yer almamalı. Ahrar’uş Şam ve benzeri örgütler bu toplantıya dahil edilmek isteniyor, biz bunu doğru bulmuyoruz. Suriye koalisyonu ve Demokratik Suriye Kongresi bu görüşmelere katılmalı ve bu iki yer bir çözüm getirebilir. Suriye stratejik bir yerdir. Suriye’de hesaplar iyi yapılmazsa kaybedilmeye mahkumdur.

Rusya, Suriye’nin kontrolünden çıkmasını istemiyor. Biz Rusya ve ABD dahil birçok görüşme yapıyoruz. Rusya bizim Cenevre görüşmesine katılmamızı istiyor. Demokratik bir Suriye için anlaşmak istiyoruz. Rusya Cenevre görüşmesi için PYD ile görüştü. Rusya bizim Cenevre’ye katılmamız konusunda ısrar ediyor. Ama Sünni bloku dediğimiz Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar bizim Cenevre görüşmesine katılmamıza engel olmak istiyor.”

DAVUTOĞLU: PYD BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’de barış sağlanması için planlanan müzakereleri Rusya’nın zayıflatmaya çalıştığını ve ‘terörist örgütler’in müzakerelere katılmaması gerektiğini söylemişti. PYD’yi ‘terör örgütü‘ olarak tanımlayan Davutoğlu, “PYD barış görüşmelerine katılamaz. Her şeye rağmen masada yer almak istiyorlarsa rejimin yanına otursunlar” mesajını göndermişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 22:43
banner53
YORUM EKLE

banner39