banner39

Rusya'dan Kırımlı gençlere askerlik zulmü

İnsan hakları savunucuları, Aralık 2020’de Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 16 Kırımlı genç hakkında davalar açıldığını, 10 genç hakkında da hüküm verildiğini bildirdi.

Dünya 31.12.2020, 15:25
Rusya'dan Kırımlı gençlere askerlik zulmü

Rus işgali altındaki Kırım’da Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençler, yargılanmaya devam ediyor.

Kırım İnsan Hakları Grubu, bugün 30 Aralık 2020’de açıkladığı raporda, işgal edilen Kırım’da aralık ayında Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 16 Kırımlı hakkında davalar açıldığını, 10 genç hakkında da hüküm verildiğini bildirdi.

İnsan hakları savunucuları bu sayının, işgalin başladığı tarihten bugüne kadar bir ayda kaydedilen en yüksek dava ve ceza sayısı olduğuna dikkat çekti.

Rapora göre, aralık sonu itibarıyla işgal altındaki Kırım’da Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençler hakkında açılan ve mahkemeye sevk edilen toplam dava sayısı 163 iken, 153 davada karar açıklandı, 10 dava ise görülmeye devam ediyor.

Zorla askerlik görevi

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci yönetim, yasa dışı şekilde Kırımlı gençleri Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almaya devam ediyor. Rusya’nın, Kırım’ı işgal ettikten sonra topraklarına iki ayrı birim olarak dahil ettiğini açıkladığı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde 2020 sonbahar döneminde toplam 2 bin 500’den fazla genci zorunlu askere alacağı bildirildi.

Zulüm 2015'te başladı

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?