Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'un kovulup tutuklandığı iddia edildi

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Kremlin'in ağır kayıplardan sonra Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'u görevden aldığını iddia etti.

Dünya 14.05.2022, 19:18
Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'un kovulup tutuklandığı iddia edildi

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'un Kremlin'in bocalayan istilası nedeniyle görevden alındığını iddia etti.

Ukrayna Devlet Başkanı'nın askeri danışmanlarından Oleksiy Arestoviç, "ön bilgilerin" General Gerasimov'un görevinden alındığına işaret ettiğini, Vladimir Putin ve yakın çevresinin ülkenin silahlı kuvvetlerine liderlik etmeyi sürdürmesine izin verilip verilmeyeceğini değerlendirdiğini söyledi.

Söz konusu görevden alma olayına ilişkin resmi bir onay bulunmamakla birlikte, ordudaki üst düzey komutanların tasfiyesiyle ilgili söylentiler General Gerasimov'un Pazartesi günü Rusya'nın her yıl düzenlediği Zafer Bayramı geçit törenine katılmaması sonrasında arttı.

Kiev'i erkenden ele geçiremeyen, ağır asker ve teçhizat zaiyatı veren Rus ordusu, savaşta birkaç büyük aksaklıktan mustarip oldu.

Başkenti ele geçirememelerinin ardından Rus birlikleri geri çekilerek yeniden toplanmış, odaklarını Ukrayna'nın doğusunda yer alan ve Moskova destekli ayrılıkçıların 8 yıldır Ukrayna askerleriyle savaştığı Donbas bölgesine çevirmişti.

Ne var ki Rusya'nın Donbas'taki ilerlemesi de yavaş oldu ve Batılı yetkililer Rusya'nın hiçbir şehri ele geçiremediğini söylüyor.

Ukrayna'nın kolay zaferleri önleme kabiliyetinin en çarpıcı örneklerinden biri, bir çelik fabrikasına çekilen Ukraynalı askerlerin Rusya'yı şehrin kontrolünü tamamen ele geçirmekten alıkoyduğu Mariupol.

Rusya'nın kazanımlarının yetersizliği, Putin'in başarısızlıklardan sorumlu tutulan komutanları tasfiye etmeyi planladığı yönünde spekülasyonlarına yol açtı.

Haberlerde Ukrayna İçişleri Bakanlığı'nın kontrolündeki bir Telegram kanalının iki komutanın daha savaş alanlarındaki kayıplar nedeniyle görevden alındığını iddia ettiği bildirildi.

Kaynak: Independent Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?