banner15

Rusya S-400 füzeleri yerleştiriyor

Rus uçağının düşürülmesini değerlendiren Putin, alınan önlemlerin yeterli olmadığını gördüklerini, yeni vakaların yaşanmaması için gerekli önlemleri alacaklarını söyledi. Putin ayrıca bir daha yaşanması halinde tepki vereceklerini söyledi

Rusya S-400 füzeleri yerleştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye sınırını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili istişare toplantıları yapan Kremlin yönetimi, ek önlemlerin alınması kararı aldı.

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Rusya’nın Su-24 uçağının düşürülmesi olayına büyük ciddiyetle yaklaşacağını ve güvenliğini sağlamak için tüm önlemleri alacağını açıkladı

SputnikNews'in haberine göre Putin, "Suriye’deki operasyonlarımızda uçuş güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dün gördük. Savunma Bakanlığı ile konuyu sabaha kadar tartıştık. Suriye’deki askeri üssümüzde S-400 savunma sitemi yerleştirilecek. Bu adım ve alacağımız diğer önlemlerin, uçuş güvenliğimizin sağlanması için kafi olacağını umuyorum." dedi.

"BENZER ŞEYLER OLURSA TEPKİ VERİRİZ"

Putin, konuyla ilgili şunları söyledi: SU-24 uçağının düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz. Türkiye’de bulunan vatandaşlarımız da tabii ki büyük riskle karşılaşabilir. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu konuda uyarı yapmak zorunda.

Uçağımızın düşürülmesi ve pilotumuzun ölmesi gibi trajik bir olayın ardından ne yapılabilirdi ki? Rusların Türkiye’ye seyahat konusunda uyarılması gerekli bir tedbir ve Rusya Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ise "Rusya Savunma Bakanlığı Su-24 uçağı olayına yanıt olarak acil önlemler aldı. Moskova kruvazörü Lazkiye kıyılarına konuşlandırıldı. Kruvazörün erken uyarı ve hava savunma sistemleri Suriye'deki Rus hava güçlerinin korunmasını sağlayacak. Bize potansiyel tehlike oluşturan bütün hedefleri vurmaya hazırız" diye konuştu.

PİLOTLARDAN BİRİ SAĞ KURTULDU

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Suriye'de düşürülen uçaktaki pilotlardan birinin kurtarılıp Hmeymim hava üssüne götürüldüğünü söyledi. Pilotun hayatta ve sağlığının yerinde olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 15:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35