'Rusya ve İran, Afrin'e mühimmat indirdi' iddiası

Milliyet'ten Serpil çevikcan, 'bazı raporlara' dayanarak Rusya ve İran'ın PYD kontrolündeki Afrin'e mühimmat indirdiğini iddia etti

'Rusya ve İran, Afrin'e mühimmat indirdi' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ile İran’ın, Cenevre'deki görüşmelere katılıp katılmayacağı konusundaki tartışmaları devam eden YPG'nin kontrolündeki Afrin'e geçen hafta havadan silah, mühimmat ve lojistik malzeme indirdiği iddia edildi.

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan'ın bölgeden gelen istihbarat raporlarına dayandırdığı haberine göre, "sayıları bilinmemekle birlikte Rusya ve İran’ın Afrin’e personel de indirdiği" ileri sürüldü. YPG'nin bu planla, Türkiye'nin 'kırmızı çizgi' olarak ilan ettiği Fırat'ın batısındaki Cerablus'u ele geçirmeyi amaçladığı iddia edildi.

Serpil Çevikcan'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

MGK’nın bugün yapacağı toplantıdaki önemli başlıklarından birisi de Suriye.

“Türkiye, uzunca bir süre önce Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus-Azez hattını, yani Fırat Nehri’nin batısını kırmızı çizgi ilan etti.

Bu bölge, Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın bu ülkedeki uzantısı YPG’nin kontrol etmediği, ılımlı muhalefetin varlığını sürdürebildiği tek alan.

Kobani ve Cizire kantonlarını elinde tutan PYD, aynı zamanda kuzey Suriye’nin en batısındaki, Akdeniz’e en yakın bölge olan Afrin kantonunu da kontrolü altında bulunduruyor.

Kobani-Cizire kantonlarıyla Afrin kantonu arasındaki Cerablus’u ele geçirmesi halinde Suriye’nin kuzeyine bütünüyle hakim olabilecek.

Türkiye de bu nedenle Cerablus’ta ne YPG’yi, ne rejimi ne de IŞİD’i görmek istemediğini çok önceden açıkladı. Fırat’ın batısındaki bölgeye yapılacak müdahalelerin kırmızı çizgi olarak görüldüğünü dünyaya açıkça ilan etti. Buna rağmen hem Suriye rejiminin hem YPG’nin bölgeyle ilgili iştahı sürüyor. Bölgeden gelen son istihbarat raporları Rusya desteğiyle hareket eden rejimin ve YPG’nin yeni bir plan yaptıklarını ortaya koyar nitelikte.

Raporlar, geçtiğimiz hafta Rusya ile İran’ın YPG’nin kontrolündeki Afrin’e havadan silah, mühimmat ve lojistik malzeme indirdiğini ortaya koyuyor. 7-8 ayrı indirme harekatıyla Afrin’de önemli bir yığınak yapılmış durumda.

Sayıları bilinmemekle birlikte Rusya ve İran’ın Afrin’e personel de indirdiği belirtiliyor.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 10:17
banner53
YORUM EKLE

banner39