banner39

Rusya ve Kırgızistan 'askeri üs'te anlaştı

Rusya, Kırgızistan'da bulunan askeri varlıklarını modernize ederek tek çatı altında topluyor

Dünya 23.09.2010, 13:08 23.09.2010, 18:21
Rusya ve Kırgızistan 'askeri üs'te anlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

49 yıllık yeni askeri üs anlaşması için taraflar mutabakata vardı. ABD'nin de askeri üssünün bulunduğu Kırgızistan'la Rusya yeni üs anlaşması ile ilgili memorandumu yarın imzalayacak.Kırgızistan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Valeri Gerasimov konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Müzakerelerde tüm sorunlu konularda uzlaşı sağlandı. Anlaşma kesinlikle imzalanacak..." dedi.

Yeni anlaşmaya göre Rusya'nın Kırgızistan'da bulunan dört askeri varlığı tek çatı altında toplanıyor. Gerasimov Rusya'nın yıllık ödediği 4,5 milyon dolarlık rakamda bir artış olup olmayacağı ile ilgili bilgi vermedi. Kırgızistan'ın yeni üs anlaşması karşılığında Rusya'dan silah istediği de gelen bilgiler arasında.Rusya'nın Kırgızistan'da başkent Bişkek'in hemen 20 kilometre dışında Kant askeri üssü, Issık Köl'de deniz askeri eğitim merkezi ve torpido gelişim merkezi, yine Issık Köl yakınlarında sismik gözlemevi ve Celalabad'da nükleer test gözlemevi bulunuyor.

Moskova ve Bişkek devrik Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev zamanında da 'Birleşik Rus Askeri Üssü' ile ilgili görüşmelerde bulunmuş, Nisan ayında gerçekleşen ayaklanmanın ardından Bakiyev'in görevden ayrılması üzerine müzakere süreci askıya alınmıştı.Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Bakiyev Ağustos 2009'da bir memorandum imzalamış, buna göre Rusya ve Kırgız askerlerinin eğitimi için yeni bir merkezin kurulması ve Rus askeri üssünde bulunan asker sayısının 500 kadar artırılması öngörülmüştü.ABD'nin bölgede bulunan Manas askeri üssü Afganistan'daki operasyonlara destek için transit bir merkeze dönüştürüldü. Rusya ve Çin, Bişkek yönetiminden bölgede bulunan Amerikan üssünü kapatması için yoğun baskılarda bulunmuştu.

Son olarak üssün kapatılması karşılığında Moskova'dan 2 milyar dolar kredi aldığı iddia edilen Bakiyev'in görevini yerine getirmemesi Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından çok sert bir dille eleştirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?