banner15

Rusya'dan ABD'ye müzakere sitemi

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin füze savunma müzakerelerini reddettiğini açıkladı

Rusya'dan ABD'ye müzakere sitemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Savunma Bakanlığı ABD’nin füze savunma müzakere sürecini reddettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov, 'Shangri-La Diyalog' adı verilen Asya-Pasifik Bölgesi (APR) Uluslararası Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada, “Bu konuda Rusya'nın önerileri cevapsız kaldı, görünüşe göre müzakereler için şimdi en iyi zaman değil" dedi.

Daha önce Güney Kore askeri yetkilileri THAAD, ABD füze savunma sistemini kendi topraklarında yerleştirmeye karar verdiklerini açıklamışlardı.

Antonov, “ABD tarafından geliştirilmekte olan füze savunma projeleri Rusya ve Çin için sorun yaratmaktadır. Moskova bu projelerin durdurulması için birçok kez çağrıda bulundu, sorunu çözmek için işbirliği teklif etti” dedi.

TASS haber ajansı Rus yetkilinin "Biz bu konuda karşı tarafı diyaloğu sürdürmeye ikna edemedik, anladığım kadarıyla, bugün onlara danışmak için en iyi zaman değil" sözlerine yer verdi.

Rusya Savunma Bakanı yardımcısı, "Rusya hiçbir zaman kimsenin füze savunma planlarına karşı olduğunu söylememiştir. Her ülkenin nükleer, kimyasal ve biyolojik silah hariç istediği silahı geliştirme hakkına sahiptir. Ancak bir ülke başkalarının güvenliği pahasına kendi güvenliğini garanti altına alamaz”dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48